Dodatkowe atrybuty skrzynki |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Groty w Nagórzycach to jedna z większych atrakcji turystycznych w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Do niedawna wchodząc do tego tajemniczego miejsca można było poczuć dreszczyk emocji a ilość podziemnych korytarzy i grot mogła sprawić kłopoty z dotarciem z powrotem na zewnątrz. Złoża naniesionych piasków w rejonie niecki osiągały nawet grubość 150m i szybko stały się cennym materiałem tutejszej gospodarki. Do dziś piasek kwarcowy wydobywa się tu na dużą skalę, największa kopalnia znajduje się na Białej Górze. Piaskiem z Nagórzyc zainteresowano się już w XVIII wieku, kiedy to zaczęli go wydobywać prymitywnymi metodami okoliczni chłopi by go odsprzedać do okolicznych hut szkła. Na przełomie XIX i XX wieku panujące tu wtedy władze rosyjskie, z powodu licznych wypadków śmiertelnych zabroniły eksploatacji wyrobisk a od 1922 roku piasek zaczęto pozyskiwać odkrywkowo w okolicach Smardzewic. Nagórzyckie groty ogłoszono pomnikiem przyrody wydrążono w nich aż korytarze mają w sumie około 150m długości a odgałęzienia od 25m do 32m ale z powodu złego stanu technicznego wejścia do korytarzy zostały zamknięte. Obecne władze mają w planach renowacje tego miejsca, zabezpieczenie i umożliwienie zwiedzania wnętrz.
Dojazd do grot samochodem z centrum Tomaszowa ulicą Jerozolimską następnie Jana Pawła II, do grot możemy też bezpiecznie dojechać rowerem gdyż poprowadzono tam ścieżkę rowerową.
To tyle z serwisu: www.spala.info.pl
Skrzynka jest tradycyjna, w środku geokret - Heavy Seven. Zakopana płytko na wierzchu kamień, zaraz przy wejściu do groty - na ścianie krzyżyk. Dalsze wskazówki na zdjęciach. Skrzynka jest zakopana przy wejściu gdyż dalsze zapuszczanie się, może być niebezpieczne ze względu na zawały itp. Kiedyś, pamiętam, że można było tam normalnie wejść, teraz wejścia są zamkniętę. W korytarzu nr 2, jest krata którą ktoś wyłamał i można tamtędy wejść do środka - sądząc po śladach w środku (coś jak "nasi tu byli"). Polecam szybkie wejście, zabranie skrzynki i NIE ZAPUSZCZANIE SIĘ DALEJ W GLĄB.