Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
MRU-grupa warowna LUDENDORFF - OP0C91
Właściciel: magda i piotr
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
geopath MRU
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 43 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Wirtualna
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 20-04-2008
Data utworzenia: 21-04-2008
Data opublikowania: 21-04-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 21-04-2008
199x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 7 obserwatorów
252 odwiedzających
132 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

WITAMY.

Zachecamy do odwiedzenia MIEDZYRZECKIEGO REJONU UMOCNIEN.
Piekne okolice, bardzo ciekawe obiekty oraz sporo wrazen zwlaszcza w czesci podziemnej. Polecamy korzystac z uslug przewodnikow-naprawde warto. Uśmiech
My wybralismy jedna z mniej "popularnych" grup warownych i umiescilismy w niej skrzyneczke.


Troche histori obiektu: " Na odcinku północnym zdołano zbudować niewiele schronów i tylko trzy zgrupowania schronów nazwano w 1944r grupami warownymi (GW). Pierwszą najwcześniej wybudowaną i najdalej na północ wysuniętą jest Werkgruppe Ludendorff. Od początku swojego istnienia była grupą eksperymentalną. Budowano tam obiekty często nietypowe i nigdzie więcej nie powielone. Gdy podchodzimy drogą od strony Starego Dworku nie dziwi wcale fakt że tak umocniono to miejsce. Górujące nad całą okolicą wzgórze doskonale do tego się nadawało. Z kopuł pancernych umieszczonych na szczycie Lisiej Góry roztaczał się wspaniały widok na dolinę Obry i jej rozlewiska. Schrony wybudowane na stokach góry miały za blokować przeprawę przez Obrę oraz pokryć ogniem ckm-ów całą dolinę aż do szosy na Skwierzynę i Stary Dworek. Całość oczywiście uzupełniały zasieki z drutu kolczastego (obecnie już nie zachowane) i przeciwczołgowe zapory z szyn stalowych i pali drewnianych. Gniazda dla szyn drogowej zapory p. panc. są dobrze widoczne tuż przy moście. Całość uzupełniał system transzei dla wojsk polowych, które do dzisiaj są zachowane na zapleczu GW Do 1945 roku wybudowano tu siedem budowli, od dużego Pz.W. 865 (jeszcze z linii Niesłysz-Obra) i połączonych z nim mniejszych Pz.W. 866 i 867 do małego improwizowanego schronu-kazamaty z 1944r dla czeskiej fortecznej armaty p.panc. Wszystkie one (prócz ostatniego) były połączone poterną. Wg niektórych w podziemiach umieszczono zespół koszarowo techniczny, podobny do tego z GW Schill jest to jednak chyba mało prawdopodobne. Dzisiaj dostęp do części podziemnych potern jest niemożliwy z powodu zawałów spowodowanych wysadzeniem kompleksu oraz późniejszego i trwającego do dzisiaj działania natury.
Wielkie wrażenie robi wysadzony schron główny Ludendorffa - Pz.W. 865. Umieszczony na szczycie góry został poważnie zniszczony (szczególnie część bojowa z kopułą 6-strzelnicową), zawaleniu uległa m.in. klatka schodowa do podziemnych koszar i systemu korytarzy. Dzisiaj dostęp do podziemi z tego miejsca jest niemożliwy. Nieźle zachowała się dolna, techniczna kondygnacja z maszynownią i pomieszczeniami odpoczynku załogi, w przedsionku widoczny jest do dzisiaj napis z rokiem budowy 1935/36. Schron ten wraz z dziełami odosobnionymi połączonymi z nim poternami był największym i najbardziej skomplikowanym z obiektów wybudowanych w okresie rozbudowy Linii Niesłysz Obra. Najlepiej zachowany jest Pz.W. 867 z zachowaną kopułą 3-strzelnicową (jedyną a odcinku pn.) oraz niestety coraz bardziej zasypywanymi przez piasek dwoma dolnymi kondygnacjami. A jeszcze kilka lat temu można było wejść do poterny pod tym obiektem! Pozostałe schrony GW to tylko ruiny. Z dużego Pz.W.864 zostały tylko ściany i część bloku wejściowego z kazamatą flankującą (zachowała się płyta 7P7). Nieopodal, na stoku wzgórza opadającym ku Obrze wbitą w ziemię, oglądać można jego kopułę 424P1 osłaniającą niegdyś granatnik M19 z do dziś doskonale widoczną datą produkcji - 1936. Najciekawszy i jedyny na OWB Pz.W.866 wyposażony pierwotnie w armatę p.panc. 3,7cm w kazamacie pancernej oraz kopułę 3 strzelnicową został całkowicie wysadzony i pozbawiony pancerzy. Pozostała na szczęście podstawa działa i częściowo uszkodzona aczkolwiek dostępna poterna. Cztero kondygnacyjny mały Pz.W. 863 wyposażony pierwotnie w kopułę 3 strzelnicową został wysadzony tak skutecznie że pozostała tylko najniższa kondygnacja i ściany boczne. Z małego bloku obserwacyjnego Pz.W.868 wyposażonego pierwotnie tylko w kopułę obserwacyjną pozostało jedno pomieszczenie część ścian i szyb bez schodów. W okolicach można znaleźć też kilka tobruków Ringstandów RS58c o różnym stopniu zniszczenia oraz pozostałości obozu budowniczych"

Zrodlo:www.fortress.hg.pl

Haslo do logu sklada sie z 2 czesci. Piersza (data budowy) jest umieszczona na jednej ze scian wysadzonego obiektu PzW865. Druga to sygnatura znajdujaca sie na kopule (oslona granatnika M19) wysadzonego obiektu PZW864. Koordynaty wskazuja dokladnie jej polozenie:

N 52 34.446'
E015 25.781'
Haslo nalezy wpisacw nastepujacej formie: ???????,???? ??


UWAGA !!!
ZALECANA OSTROZNOSC ZE WZGLEDU NA WIELE NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC.

POWODZENIA Uśmiech

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
wysadzony obiekt PzW 865
kopula z wysadzonego obiektu PzW864