Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pierwsze uzdrowisko IV RP - OP0B15
Właściciel: Artix
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 1 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:19 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 23-02-2008
Data utworzenia: 25-02-2008
Data opublikowania: 25-02-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 08-06-2009
241x znaleziona
6x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 8 obserwatorów
202 odwiedzających
141 x oceniona
Oceniona jako: dobra
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kopernik18, morrison-1986, OkOB , Smiechol
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

Skrzynka jest mała, schowana w dziupli w charakterystycznym drzewie. Jakże nisko upadło pojęcie uzdrowiska i na tym poziomie pozostańmy.

Dąbki są niewielką wioską położoną nad brzegiem jeziora Bukowo. Kiedyś było tu wiele starych domów z XIX w., obecnie ostały się tylko trzy chałupy. Wokół wyrosły niezbyt piękne ośrodki wczasowe i murowane wille. Nad jeziorem rozciąga się plaża. Nadmorska plaża, oddzielona od wioski pasem lasu sosnowego, pokryta jest drobnym jasnym piaskiem. Po drugiej stronie drogi przelotowej ciągnie się kawałek malowniczej podmokłej łąki, za nią zaczyna się osiedle domków jednorodzinnych. Niby zwyczajna miejscowość nadmorska jakich wiele nad Bałtykiem, a jednak nie taka zwyczajna.


Wieś Dąbki w myśl nowej ustawy została zarejestrowana jako pierwsze w Polsce uzdrowisko. Może będzie nawet jedynym, ponieważ pozostałe nie spełniają wymogów nowej ustawy. O przyznanie statusu uzdrowiska starała się Jadwiga Gosiewska z pomocą syna Przemysława Gosiewskiego.
Gosiewska walkę o przyznanie Dąbkom statusu uzdrowiska rozpoczęła w momencie, gdy PiS doszedł do władzy. Matka wicepremiera Gosiewskiego w gminie Darłowo jest od kilku lat lekarzem pediatrą, ordynatorem jednego z trzech sanatoriów oraz szefową Ekologicznego Klubu Obywatelskiego "Czuwanie". Z początku wydawało się, że Dąbki nie mogą być uzdrowiskiem, ponieważ nie posiadają żadnych złóż leczniczych, co jest podstawowym do tego warunkiem. Gosiewska chciała, aby Ministerstwo Zdrowia za takie złoża uznało również "aerozol morski", czyli krople morza porywane wiatrem. Jednak usłyszała ministerialne "nie". Wówczas w Dąbkach rozpoczęły się podziemne wiercenia w poszukiwaniu innych surowców. Wiosną 2006 roku znaleziono lecznicze borowiny. W sierpniu Państwowy Zakład Higieny potwierdził ich korzystne właściwości dla zdrowia, a na początku września Ministerstwo Zdrowia wydało decyzję "o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze sołectwa Dąbki". Jadwiga Gosiewska zachwala dąbkowskie borowiny - Są dobre na wszystkie dolegliwości narządów ruchu, kręgosłupa, bioder, poprawiają też krążenie, są wskazane dla cukrzyków.


I tak o to zwyczajna wieś Dąbki stała się znana w całej Polsce jako uzdrowisko numer 1 IV RP.

Obrazki/zdjęcia
Dąbki
Spojler