Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kamienne Kręgi - OP07E1
Owner: Artix
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 76 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:19 h    Distance to travel: 0.50 km
Date hidden: 30-09-2007
Date created: 01-10-2007
Date published: 01-10-2007
Last modification: 08-06-2009
100x Found
1x Not found
4 notes
watchers 9 watchers
38 visitors
70 x rated
Rated as: Good
13 x recommended
This cache is recommended by: alex22, Arishia, Chochlik., coral91, duperel, Jogypai, krzysiek222, kula83, night_time, novinea, QFerki squad, tomekdzierza, weerwer
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

Kamienne Kręgi Gotów w Lesie Grzybnickim zostały odkryte w kwietniu 1974 roku. Wykopaliska trwały do 1979 roku. Odkryto pięć kręgów kamiennych ( w tym dwa o średnicy 37,5 m – największe w Europie) oraz 101 grobów szkieletowych i 2 kurhany.

W czasie wykopalisk w grobowcach znaleziono paciorki z naszyjników (bursztynowe i kamienne), klamerki srebrne, zapinki ze srebra i złota, srebrne szpile do upinania włosów. Wszystkie eksponaty można obejrzeć w Koszaliński Muzeum przy ul. Młyńskiej.

Goci przybyli na tereny Polski ze Szwecji i Skandynawii, zaś w Grzybnicy zatrzymali się nad rzeką Radew i tam mieli swoją osadę.

Kręgi kamienne były miejscem zwoływania wiecowych zgromadzeń plemiennych i rodowych oraz odbywania okresowych uroczystości obrzędowych, w czasie których – jak w całym ówczesnym życiu – sprawy publiczne przeplatały się z zabiegami magicznymi. Przepowiadano przy pomocy wróżb i zapewniono – przy pomocy składanych ofiar – powodzenie gromadnie podejmowanych decyzji. Sąsiedztwo pochówków zmarłych przodków stwarzało atmosferę miru wiecowego, niezbędną przy rozpatrywaniu spraw spornych.

Kamienne Kręgi w Lesie Grzybnickim są więc kamiennym monumentem kultury ludów świata „barbarzyńskiego” z pierwszych wieków naszej ery i należą do skarbnicy zabytków o randze europejskiej. Są interesującym zabytkiem najważniejszej instytucji życia publicznego w starożytności, jaką był wiec wspólnot rodowych i plemiennych.

Wiek radiestezyjny kręgów szacowany jest od 2 tys. do 6 tys. lat p.n.e., tj. na czas budowy piramid w Egipcie i nie tylko. Kręgi odkryto m.in. w Afryce, w Europie (Skandynawia) oraz na Antarktydzie.

Cała powierzchnia kręgów oraz cmentarzysko są miejscem posiadającym wspaniałą energię uzdrawiającą dla człowieka i zwiększającą energię życiową co najmniej o 30%. Energia ta uzupełnia biopole energetyczne człowieka przez co polepsza samopoczucie, odblokowuje sploty energetyczne (czakry) co zwiększa odporność na różnego rodzaju choroby.

Dojazd do rezerwatu leśną drogą (2 km) od szosy Koszalin Poznań i Bydgoszcz rozpoczyna się od postoju usytuowanego między Mostowem a wsią Grzybnica, w odległości 3,7 km od Mostowa bądź 2 km od Grzybnicy, trasą oznakowaną drogowskazami „zabytek archeologiczny”.

Informacje na temat kręgów kamiennych w Grzybnicy można znaleźć na stronach internetowych: www.manowo.pl lub www.kamienne.org.pl

Skrzynka jest normalnej wielkości znajduje się w pobliżu kręgu transowego. Krąg transowy lub kobiecy o średnicy 8 metrów ze stelą kamienną w środku, najmniejszy. Transowy dlatego że w kręgu tym kobiety szamanki wchodziły w trans, w inną rzeczywistość. W kręgu tym można podobno odczuć ciepłą, subtelną, delikatną energię. Kolorem Wibracyjnym jest biel, a moc promieniowania osiąga 50 tyś jednostek BOVISA.

Do skrzynki najlepiej dojechać na parking gdzie opłata wynosi 4 zł i pogadać z gościem który tam pracuje do końca października, opowie wiele ciekawych historii. Na miejscu można zakupić publikacje na temat kamiennych kregów.   

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Dolina Radwi, Chocieli i Chotli  -  PLH320022
natura2000
Pictures
krąg mistrzowski
krąg transowy
Spojler 1
Spojler 2