Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pand(or)a's Box - OP0560
W czarnym transporterze okeszowionym...
Właściciel: Miastooporni
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 156 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-07-2007
Data utworzenia: 20-07-2007
Data opublikowania: 20-07-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2020
51x znaleziona
2x nieznaleziona
20 komentarze
watchers 11 obserwatorów
92 odwiedzających
51 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
28 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alex22, angelo, Artix, Bazyl69, Calineczka, Chester, Dziku, etna&mars, Kika, konger, Lepiko, Mela, N_EM_O, night_time, PatrykG, ronja, Set, stary_pop, tboniasty, trojmiasto, Tusia, Voit, Wrzos, wuzet, zaboja, ZeT, zyr, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

 

Puszka Pandory (Wikipedia

Ja pozostanę przy tej najbardziej optymistycznej wersji mitu, chociaż jak się przekonacie, jej historia nasuwała by raczej wersję najbardziej koszmarną!  … Naszą wykładnię mitu osadzimy jednak w bardziej współczesnych realiach pierwszej połowy XX wieku.

Puszka została skonstruowana przez nazistowskiego naukowca Dr Hansa Wilhelma Königa, jako kapsuła transportowa z niezależnym systemem chłodzenia, o wzmocnionej konstrukcji płaszczowej służąca do przechowywania eksperymentalnego gazu bojowego. Jej prototyp zaginął gdzieś w Beskidzie Małym o czym wspominaliśmy szerzej TUTAJ.

 Nie będę się rozpisywać nad tym w jaki sposób ten egzemplarz trafił w nasze ręce, ważne jest, że teraz ma ona charakter rozrywkowo spotkaniowy, nie możemy jednak zapewnić iż zneutralizowaliśmy ją do końca...

Puszka zabezpieczona jest kodem zaszyfrowanym przez Königa za pomocą…  naściennej mozaiki odkrytej w  1938 roku przez Alfreda Rosenberga oraz Ernsta Schäfera podczas eksploracji tybetańskiego miasta Lhass. Organizacja Młot Tora, będąca organizatorem tej ekspedycji  skrzętnie zabezpieczyła wszystkie zdobyte tam artefakty w tajnym ośrodku w Lesie Teutońskim.  Owa mozaika według nazistowskich ekspertów miała być rodzajem pisma, w nieznanym języku,  a   jej treść dotyczyć miała naukowego dorobku pewnej zaginionej rasy ( być może Atlantów)  jej odczytanie miało  oddać w ręce III Rzeszy niespotykaną dotychczas potęgę…

 

http://lh4.ggpht.com/Tomash.Golebiowski/SK91oQM_8mI/AAAAAAAABG8/NdmWFQW-ZMQ/s800/mozaika.jpg

 

Niestety do dnia dzisiejszego zachowała się tylko niewielka część dokumentacji , skatalogowane fragmenty mozaiki pozwoliły nam jednak odczytać szyfr  Königa. Wam na pewno też się to uda!

Aby rozwiązać zadanie powinniście analizować jeden „segment” mozaiki czyli szachownicę z 16 polami (rys. a) teraz wypełnimy pola liczbami z przedziału 1-16 (rys. b)

 

http://lh5.ggpht.com/Tomash.Golebiowski/SK92DvcXB3I/AAAAAAAABHE/x4MDBGfSll4/s400/szachownica-ab.jpg

 

 

Szachownica będzie nam pomocna w II fazie  zadania, należy zapamiętać, że od tej pory wszystkim liczbom przypisany jest kolor pola szachownicy tak jak na rysunku b.

I faza zadania polega na takim ułożeniu liczb aby analizując poszczególne segmenty mozaiki, suma liczb pokrywających się z ciemniejszymi polami segmentu  była zawsze taka sama. Uwaga! Nie należy utożsamiać kolorów szachownicy z kolorami mozaiki, w której na każdy segment przypada tylko 4 ciemne pola!

II faza: uzyskana kolejność liczb zmieniła rozmieszczenie kolorowych pól szachownicy, teraz kolory te potraktujemy jako kod binarny przypisując danemu kolorowi  „0” bądź „1”(tutaj możliwe będą 2 rozwiązania, i od Waszego szczęścia zależeć będzie czy uda się za pierwszym razem).

Następnie należy odczytać trzy linie naszej tabeli zaczynając od góry,  zamieniając wszystkie trzy uzyskane wyniki na system dziesiętny. Uzyskany w ten sposób klucz pozwoli na otwarcie Puszki Pandory…

 HINT:

„(…) Jeśli rozpisać liczby po kolei, to rosną na prawą stronę i do dołu. Jak przerzucić połowę z nich z prawej na lewą stronę, a drugą połowę z góry do dołu? I jak to zrobić jednocześnie?”— Odwróciłem przekątne — to wszystko. Każdy inny sposób to gra przypadków, metoda prób i błędów, szukanie po omacku(…) „               
                                                                                     Harry Keogh

 

                                                                                                          


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 51x nieznaleziona 2x komentarz 20x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia