Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
bio5_005 Toporkiem i krucyfiksem go - OP042F
Zamki ziemi świętokrzyskiej
Eigenaar: bio5
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 265 meter NAP
 Provincie: Polen > świętokrzyskie
Cache soort: Virtuele Cache
Grootte: Geen behuizing
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 1:00 h    Lengte: 1.00 km
Geplaatst op: 08-06-2007
Gemaakt op: 09-06-2007
Gepubliceerd op: 09-06-2007
Laatste verandering: 10-06-2007
407x Gevonden
0x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 10 Volgers
236 x Bekeken
218 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: azazel226, mummmin
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Torch needed  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Dodatkowe atrybuty skrzynki 


Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) zamek w miejscowości Ujazd (województwo świętokrzyskie), gmina Iwaniska.

Budowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie ukończony. Jest to obszerny pałac w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie zamku był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim.

Historia powstania zamku i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Tworzy to pole do powstawania legend i niedomówień wokół tej budowli. Do zamku przylgnęły legendy opisujące rzekomo zastosowaną w nim symbolikę liczb nawiązującą do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów oraz niebotyczne sumy za które miał być zbudowany.

Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego zamek odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Zamek został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów (1655). Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony wojsk konfederacji barskiej.

Obecnie zamek ma status trwałej ruiny, zaliczony został do klasy zerowej zabytków. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów.

Nazwa ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do zamku. Sam budowniczy nazywał zamek mianem Krzysztofory, co najprawdopodobniej wywodzi się od źródłosłowu jego imienia (gr. Christophoros – zob. Krzysztof). Klucz ziemski Iwaniska w którym leżała miejcowość Ujzad nabyty został przez Ossolińskich od Ligęzów na początku XVII wieku.

 

Tyle w Wikipedii.

Zamek dla tych którzy lubią zwiedzać ruiny jest obowiązkowym punktem wycieczki. Piękne widoki na okoliczne pagórki i bardzo fajne lochy.  Można tu przyjechać z dziećmi na wycieczkę. Ewentualnie wybrać się rowerem śladem ruin świętokrzyskich. Aby zaliczyć ten cache, będziesz musiał drogi poszukiwaczu zainwestować 6 zł w bilet (4 zł ULGOWY)

Serdecznie zapraszam bo warto zobaczyć ten zamek. 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Krzyż i Topór witają
Już wewnątrz
Odwróć się w prawo
Widok z podzamcza.
Szukaj brakującego słowa.