Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Małej Wsi - OP0300
Skarby ziemi Grójeckiej
Właściciel: Mela
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 176 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-04-2007
Data utworzenia: 30-04-2007
Data opublikowania: 30-04-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 30-04-2007
67x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
36 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

 Pierwszy barokowy pałac w Małej Wsi powstał zapewne jeszcze w XVII w. Pierwszy, bowiem na jego fundamentach w latach 1783-1786, z inicjatywy Bazylego Walickiego, Hilary Szpilowski (wybitny architekt przełomu XVIII i XIX w.) wzniósł zupełnie nowy klasycystyczny pałac. Mimo iż bryła pałacu wydaje się nieskomplikowana, oparta na rzucie prostokąta, to jednak dbałość o detale architektoniczne, jak np.: malowniczy ośmiokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym frontonem z herbem „Łada Walickich“, dodają mu splendoru. Proste w formie, prostokątne okna uzyskały kunsztowną oprawę w formie gzymsików, wspartych na wolutowych kroksztynach, z wymyślnymi, zdobiącymi je girlandami.

        To, co jednak wyróżnia fundacje Bazylego Walickiego spośród licznych pałaców epoki, to dbałość o wykończenie wnętrz. Gdy tylko przekroczy się drzwi wejściowe, w przedsionku, wita Gości posąg Diogenesa. Mędrzec z latarnią, jak żywy, zdaje się wzrokiem „szukać“ wśród odwiedzających „człowieka“. Po prawej, w fliarze fundator zawarł pamiątkową notkę przypominającą o tym, że pałac zamieszkany został w 1786 r. W jednej z sal pałacowych mieści się Sala Jadalna, której ściany pokrywają malowidła przedstawiające m.in. Neapol i rozległą panoramę Warszawy. Twórcą tych malowideł był Robert Stankiewicz. Profesor Marek Kwiatkowski twierdzi, że skalą i rozmachem swych malowideł sala ta przyćmiła nawet Salę Stołową pałacu Myśliwskiego w Łazienkach. W Pałacu znajduje się jeszcze Salon Złoty, Sala Pompejańska i Biała. Wszystkie były bogato zdobione malowidłami ściennymi i obrazami, których znaczną część jednak utracono lub przekazano do Muzeum Narodowego w Warszawie. W pałacu, Bazyli Walicki, wojewoda rawsko-mazowiecki, członek rady Nieustającej, człowiek o nieposzlakowanej opinii, w 1787 r. podejmował króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

        Do dziś w zabytkowym parku znajduje się tablica upamiętniająca to wydarzenie. Park ukształtowany w stylu angielskim założono ok. 1825 r. po wschodniej stronie pałacu. Znalazły tu swoje miejsce różnorodne gatunki drzew. Nie brakuje alej bukowych, klonów, orzechowców...

        Syn Bazylego, Józef Balicki, wziął za żonę Klementynę, siostrę późniejszego bohatera spod Samossiery, Jana Leona Kozietulskiego. Podczas wizyt u siostry, w parku pełnym przestronnych polan, Jan urządzał pokazy sztuki jeździeckiej. Po Walickich pałac w Małej Wsi posiadali przedstawiciele znakomitych rodów: Rzewuskich, Zamoyskich, Lubomirskich i Morawskich. Zdewastowany po drugiej wojnie światowej został gruntownie odrestaurowany.

http://turystyka.mazovia.pl/index.php?lan=pl&parent=1489&section=1611&id=8399

Prostopadle do alei, wiodącej do pałacu, pod samą bramą do niego, przebiega droga Grójec - Rawa Mazowiecka (nr725). Proponuję skręcić w aleję i zostawić auto pod szlabanem. Idąc do kesza, po lewej stronie mamy fabrykę Ferrero, czyli wylęgarnie nutelli i jajek z niespodzianką na całą Europę wschodnią i centralną.

Cache skitrany jest pod kamieniem pod koniec alei.

Obrazki/zdjęcia
Pałac i brama, niestety, zamknięta...
Widok z okolic cache
Pod kamykiem
Wpisy do logu: znaleziona 67x nieznaleziona 1x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 10x Wszystkie wpisy Galeria