Taką formę - ładnych, ciosanych kamiennych słupków o przekroju kwadratu lub trójkąta, pomalowanych na biało z czarnymi strzałkami i nazwami - leśne i polne drogowskazy przyjęły się chyba tylko na Kaszubach. Kto się włóczył po naszym regionie z kiepską mapą albo i bez niej - potrafi je docenić. Czasami można się na nie natknąć w miejscach zupełnie niespodziewanych. Niektóre są zniszczone, ale większość jest pięknie zadbana.
………………………………………………………………………………………………………………………
Podczas wakacyjnych podróży natknęłam się na miejscowość, w okolicy której takich kamieni jest kilka. To Skrzeszewo – wieś położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Większość z nich kilka lat temu została ponownie odmalowana i wyeksponowana w terenie. Teraz, w zależności od położenia, informują o kierunku podróży samodzielnie lub obok współczesnych drogowskazów. Wszystko to dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa Poszukiwań Historycznych, którzy dostrzegli unikatowość tych kamieni i doprowadzili do ich odnowienia oraz wpisania do rejestru zabytków.
Zapraszam na wędrówkę lub rowerową przejażdżkę po okolicy Skrzeszewa.
Drogowskaz LXV – na trasie: Skrzeszewo – Krowie Łąki. Jest to kamień o przekroju kwadratu, który informuje współcześnie tylko o dwóch kierunkach… czyli o drodze w kierunku Skrzeszewa lub w kierunku Krowich Łąk.
Koordynaty wskazują kamienny drogowskaz. Skrytka umieszczona jest nieopodal - w karczu, który położony jest w nieokreślonym kierunku. Szukajcie, a znajdziecie… W związku z tym, że po drugiej stronie drogi jest dom, odrobina dyskrecji jest wskazana. Na wyposażeniu skrzynki jest logbook i ołówek. Po odnalezieniu proszę kesza odłożyć tak, aby nie był widoczny, niech służy jak najdłużej. ……………………………………………………………………………………………………………………
Ta skrytka, poza przynależnością do geościeżki "Kamienne drogowskazy", jest również elementem cyklu "Kaszubskie drogowskazy" tworzonego od lat przez "Wanogę". Jego skrzynką finałową jest skrzynka "Kaszubskie drogowskazy - katalog zabytków (azymutówka)" - zapraszam do jej zdobywania. Pojemnik skrzynki jest zaopatrzony w hasło do cyklu (zapisane w logbooku) - proszę je zapisać.
Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:
|