W czasach Średniowiecza, gdy spokojny sen mieszkańców miast zapewniały mury z basztami i czatowniami, a popularną bronią był jednoręczny miecz, to miejsce stanowiło jedną z 2 bram wjazdowych do miasta - i zarazem gwarancję bezpieczeństwa.
Pochodząca z XIV wieku kamienna brama wysokości 15 metrów była punktem wyjścia zmierzających na wschód wędrowców. Tędy prowadził trakt do Drawska będący odcinkiem tzw. „polskiej drogi”. Tym samym traktem w XIII w. Recz podążały zastępy rycerstwa na wyprawy krzyżowe organizowane przez rycerstwo Niemiec, Francji, Anglii na tereny Prus, Litwy, Żmudzi. Na tym szlaku spotykane są ślady templariuszy, Krzyżaków oraz na przykład joannitów. Szlak ten pokrywał się częściowo ze sławnym traktem handlowym "Via Marchonis" czyli "Droga Margrabiów" prowadząca z Berlina do Królewca i współczesnym Europejskim Szlakiem Cystersów.
Brama jest dobrym punktem wyjścia do spaceru wzdłuż zachowanego odwodu murów obronnych Recza. W jej pobliżu znajduje się też XV wieczna czatownia.
Będąc w pobliżu pomyśl, jak wiele widziały te kamienie...
Skrzynka wymaga lekkiej dedukcji - jest w pobliżu, choć nie na widoku... ewentualnie rękawiczek /jest lekko przysypana/.
To nadal jest ruchliwe miejsce - proszę o ostrożne podejmowanie.
Tu więcej o Reczu:
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Recz