Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Królewski Miejski Sąd i Więzienie - OP6366
WYZWANIE BEDKKK'A II
Właściciel: smoq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-03-2013
Data utworzenia: 28-03-2013
Data opublikowania: 28-03-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 05-03-2017
235x znaleziona
10x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
222 odwiedzających
155 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dziadborowyPL, koshack, Sasameyuki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce mało przyjazne ludkom co się paragrafów nie trzymają i zostają złapani. Dla innych to jedna z najefektowniejszych budowli świeckich. Z zewnątrz można go wziąć za gotycki zamek z dwiema wieżami, a od podwórza? No cóż... lepiej zwiedzać dzięki zdjęciom lotniczym;)I choć z nim zapewne związanych jest dużo ciekawostek, jedna z nich zasługuje na nie małą uwagę :)

Królewski Miejski Sąd i Więzienie

Historia:

Cały kompleks sądowo-więzienny został wzniesiony w latach 1845-1852, według projektu Carla Ferdynanda von Busse. Wykonane w surowej, czerwonej cegle budynki, przypominają średniowieczne budowle typu zamkowego. Pierwotnie, neogotycki zespół składał się z dwóch zewnętrznych skrzydeł budynków sądowych oraz usytuowanej za nimi budowli w kształcie krzyża, przeznaczonej na potrzeby więziennictwa. Budynki sądowe były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane, natomiast pierwotny wygląd budowli więziennej pozostał zasadniczo niezmieniony. Najbardziej interesujące, ze względów architektonicznych, są w niej zakończenia ramion krzyża, których środkowa część ma kształt ryzalitu o formie połowy ośmiokąta, w którego trzech ścianach umieszczono wysokie na 3 kondygnacje okna. Ramiona krzyża zbiegają się w centrum, którym jest ośmioboczna hala centralna. W roku 1911 między wschodnim i południowym skrzydłem wzniesiono budynek szpitala (obecnie mieści się w nim szpital psychiatryczny). Najbardziej dramatycznym wydarzeniem w powojennej historii aresztu, była powódź w 1997r., w czasie której, na blisko 3 doby, teren i budynki zostały zatopione do wysokości 1,5-2 metrów. Infrastruktura gospodarcza jednostki i najniżej położone oddziały mieszkalne zostały w znacznym stopniu zniszczone, a likwidacja skutków w pełni się nie zakończyła. 

 

źródło: dolny-slask.org.pl 

Ciekawostka: 

Jak już dotrzecie na miejsce przyjrzyjcie się pomnikowi Temidy - bogini i uosobienie sprawiedliwości. Każdy znany mi pomnik przedstawia ją jako kobietę z zawiązanymi oczyma, trzymająca w jednej ręce wagę a w drugiej miecz. Nasza wrocławska Temida również trzyma miecz i wagę lecz oczy ma odsłonięte. Czy zatem jest to aluzja do tego, że sąd nie jest bezstronny?

Skrzynka:

Mikrus - cwaniak się zadekował, i mało miejsca w kryjówce zajmował. A że mały to tylko z samym logbookiem psoci kawały :)

Miejsce wiadomo - ruchliwe, więc trzeba coś tam wymyśleć żeby się nie dać złapać i do aresztu nie zamknąć (no i te wszędobylskie kamery na każdym rogu...) ;) 

Coś do pisania przyda się - wiadomo. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.