W roku 2012 mija 30 lat od powstania komputera ZX Spectrum, zwanego popularnie „gumiakiem”. Ta mała maszynka zmieniła obraz polskiej informatyki. Był to pierwszy mikrokomputer, który trafił pod „strzechy”. Zainteresowanych historią i możliwościami tego sprzętu odsyłam do artykułu w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/ZX_Spectrum.
Najbardziej niesamowite jest jednak to, że ten komputer nadal żyje. Na świecie nadal są tysiące działających egzemplarzy i wciąż jest dla niego rozwijane oprogramowane i urządzenia peryferyjne. Np. za pomocą dodatkowych interfejsów można do ZX Spectrum podłączyć twardy dysk czy kartę pamięci na której może znajdować się kilkanaście tysięcy gier . Dzięki entuzjastom oprogramowanie dla tego komputera dostępne jest za darmo w sieci. Powstało też wiele emulatorów na PC lub telefony komórkowe, które „udają” prawdziwego ZX Spectrum, a miłośnicy tego sprzętu organizują okresowe spotkania.
Przed laty, we Wrocławiu takim pamiętnym miejscem spotkań użytkowników komputerów 8 bitowych była giełda informatyczna organizowana przez AZS Politechniki Wrocławskiej. Współrzędne zawarte w opisie wskazują na budynek stołówki, gdzie w niedzielę odbywała się giełda.
Młodszym geocacherom polecam współczesną recenzję ZX Spectrum z amerykańskiego punktu widzenia http://www.youtube.com/watch?v=tqnIa4rXK_c.
Aby znaleźć skrzynkę należy wpisać i uruchomić program napisany w języku BASIC dla ZX Spectrum. Można to tego użyć jednego z emulatorów, np. poprzez przeglądarkę pod adresem http://zxspectrum.net/ Innym jest Zero, działający doskonale nawet pod Win7 64bit (http://ramtop.wordpress.com )
Program do wpisania jest załączony do opisu skrzynki. Trudność polega na odkryciu metody w jaki sposób daje się wpisywać poszczególne słowa kluczowe programu. Kiedyś to umiał każdy posiadacz komputera. Podpowiedzią niech będzie zdjęcie klawiatury ZX Spectrum. Po wpisaniu, program uruchamia się poleceniem RUN. Po paru minutach działania na ekranie zostaną wyświetlone namiary na skrzynkę w terenie. Program działa prawidłowo tylko na modelu ZX Spectrum 48. Współrzędne można sprawdzić w Open Sprawdzaczu.
To nie jest koniec zagadki. Proszę zauważyć, że skrzynka jest typu Dead Drop USB, czyli nie posiada papierowego logbooka! Do jej podjęcia wymagany jest notebook lub smartfon, który posiada możliwość podłączenia pendrive. Dodatkowo potrzebny jest przedłużacz USB, wystarczy nawet 20 cm. Swoje odwiedziny wpisujemy do pliku logbook.txt.
Do wpisania komentarza potrzebne jest 4 znakowe hasło, zawarte w pliku readme.txt.
Oprócz tych plików na pendrive o pojemności 4 GB znalazło się miejsce na certyfikaty dla pierwszych znalazców (w postaci elektronicznej, do samodzielnego wydrukowania), oraz folder My_Photo. Zachęcam, aby wrzucać do niego swoje zdjęcia, które można zrobić w miejscu znalezienia skrzynki. Jest tam piękna panorama Wrocławia, zwłaszcza po zmroku.
Część graficzna programu została oparta na przykładzie z książki "Przewodnik po ZX Spectrum" WKŁ 1986. Skrzynkę tą dedykuję koledze Adrianowi z którym grało się po nocach na tym sprzęcie. Specjalne pozdowienia dla tych co posiadają jeszcze ten komputer!