Krótka notka historyczna:
Pierwsza informacje o dzielnicy Wrocławia – Pilczyce pojawiły się w 1208 roku jako wzmianka o osadzie Pilzec, która wcześnie nosiła nazwy Pylsech i Pylzech. Pierwotnie zaś zwała się Pilszec, być może od występowania gryzoni popielicowatych zwanych dawniej pilchami.
W 1353 roku na Pilczycach znajdował się 12,5 łanowy folwark, a już siedem lat później w 1360 roku część Pilczyc przeszła w posiadanie wrocławskiej komandorii Joannitów jako lenno biskupie.
W roku 1795 wieś miała już 206 mieszkańców. Posiadała dwór, folwark, szkołę, młyn wodny i 43 domy. W połowie XIX wieku wieś liczyła już 303 mieszkańców i dorobiłam się cegielni. W roku 1910 Pilczyce liczyły 406 mieszkańców i miały dobrze prosperującą cegielnie i zakłady gliniarskie.
Pozostałościom po tej działalności są poniemieckie „glinianki pilczyckie”. Jest tam kilka niewielkich stawów w okolicznym lesie i jeden duży zbiornik wodny.
Na terenie Pilczyc i Maślic znajdował się majątek rodu von Woyrschów. Najbardziej znanym przedstawicielem rodziny był związany z Pilczycami feldmarszałek pruski Remus von Woyrsch (1947-1920). Na jego cześć nazwano jedną z ulic Woyrsch Straße (obecnie ulica Hutnicza).
Pomysł na cache:
Już od jakiegoś czasu miałem ochotę na założenie skrzynki w pobliżu jednego okolicznych jeziorek, ale jakoś nigdy nie było pretekstu do wybrania się na dłuższy spacer w celu znalezienia dobrej kryjówki. Okazja taka nadarzyła się, gdy wybrałem się nad staw po próbkę wody do badań mikrobiologicznych. Spacerując znalazłem ciekawe miejsce i postanowiłem ukryć tam małą skrzyneczkę. A na pamiątkę tego wydarzenie do skrzynki dodaję jako nagrodę za odnalezienie wyniki badań.
Opis:
Skrzynka to półlitrowy, plastikowy pojemnik. Na starcie zawierała: logbook, woreczek strunowy i ołówek (nie na wymianę), certyfikaty: FTF, STF, TTF dla pierwszych 3 znalazców oraz kilka fantów na wymianę. To mój pierwszy cach więc liczę na wyrozumiałość i uwagi na przyszłość. Życzę miłej zabawy! HASŁO DO WYNIKÓW BADAŃ ZNAJDUJE SIĘ NA TRZECIEJ STRONIE LOGBOOK'A.
[09.07.2013]
Skrzynka reaktywowana, poprzedni pojemnik niestety zaginął. Nieco zmieniliśmy miejsce i sposób ukrycia (możę się przydać kłujka lub zwykły patyk). Prosimy o dokładne maskowanie.