Powstanie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu jest ciągle - z różnych względów - mało znane, czasem jakby pomijane w mainstreamie. Wydarzenia szybko przeniosły się na prowincję i tam właśnie toczyły się najcięższe boje, które ogarnęły nie tylko Wielkopolskę, ale również Kujawy i Pomorze. Żołnierze wielkopolscy po zakończeniu powstania walczyli również na Śląsku i Kresach Wschodnich. Powstanie przyniosło całkowite zwycięstwo, a Wielkopolska jeszcze przez pół roku funkcjonowała jako niezależne państwo z własną ponadstutysięczną regularną armią, rządem, administracją i in. niezbędnymi instytucjami. Obowiązuje pogląd, że zabory trwały 123 lata, a w wyniku powstania Poznańskie powróciło do macierzy. A może to Polska powróciła na mapę dopiero po 125 latach, wraz ze swoją kolebką nad Wartą? Trudno przeszacować nie tylko militarne korzyści jakie odniosła z tego II Rzeczpospolita. Pamiętajmy jednak, że to Poznaniowi bardziej zależało na polskości niż Polsce na jej pierwotnej siedzibie.
Aktualizacja 2 maja 2018
Kesz to zielony pojemnik o pojemności 35 litrów ukryty na kordach. Do podjęcia niezbędne jest odnalezienie narzędzie znajdującego się w pobliskim keszu Klucz do sukcesu - (Nie)zapomniane zwycięstwo - OP81QP. Do wydostania narzędzia niezbędna jest penseta. Proszę o jego staranne ponowne zabezpieczenie i odłożenie.
Stałe wyposażenie kesza to dziennik, temperówka i ołówek oraz strunowa koperta na płaskie fanty źle znoszące wilgoć. Proszę tych kilku rzeczy nie zabierać.
Skrzynka znajduje się na terenie ogrodzonym, zamykanym, chronionym i monitorowanym. Nie jest dostępny non-stop. Zwykle nie uda się jego podjęcie w poniedziałki, zaś w pozostałe dni próbować można od 10:00 do 16:00. Trzeba się liczyć z koniecznością kupna biletu. Również w tym miejscu proszę zachować należną mu powagę. Jeśli podczas wizyty zachowywać się będziecie godnie i przyjdziecie w odpowiednim czasie nikt nie będzie Was niepokoił.