Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[JzK#2] Kieleckie Centrum Kultury - OPA1XK
Jazda z ku… lturą! #2
Właściciel: MEEvil
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 275 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-06-2025
Data utworzenia: 11-06-2025
Data opublikowania: 19-06-2025
Ostatnio zmodyfikowano: 19-06-2025
5x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
6 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Szemkel74
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tu nie lada gratka. W budynku przy Placu Moniuszki 2B w Kielcach siedzibę ma, wiele podmiotów mających związek z kulturą. Pragniemy przybliżyć wam sylwetki trzech z nich.

Kieleckie Centrum Kultury

Kieleckie Centrum Kultury (KCK) to jedna z największych instytucji kulturalnych w regionie świętokrzyskim. 

Budowa Kieleckiego Centrum Kultury miała trwać pięć lat, a trwała… 21 lat. Wszystko zaczęło się w 1975 roku, gdy władze województwa postanowiły wznieść w Kielcach nowoczesny obiekt kulturalny, wzorowany na Teatrze Muzycznym w Gdyni. Budowa ruszyła z wielkim rozmachem, a w prace społeczne zaangażowali się mieszkańcy Kielc – uczniowie, studenci, pracownicy zakładów. Niestety, kryzys lat 80. zatrzymał roboty, a budowa przeciągała się latami. W sumie trwała aż 21 lat i w tym czasie aż 18 razy zmieniały się ekipy budowlane. Formalnie zakończono ją dopiero w grudniu 2002 roku.

Pierwszym dużym wydarzeniem na scenie KCK była opera „Halka” Stanisława Moniuszki, wystawiona 26 stycznia 1996 roku przez Teatr Wielki – Operę Narodową z Warszawy. Jednak jeszcze wcześniej, w 1995 roku, na niedokończonej scenie wystąpił Ryszard Rynkowski. Widowni wtedy jeszcze nie było – publiczność siedziała na zwykłych, ustawionych tymczasowo krzesłach.

Obecnie w jego murach mieści się ponad 30 różnych instytucji i podmiotów prywatnych, w tym dwa teatry, telewizja, stowarzyszenia i fundacje. KCK prowadzi szeroką działalność kulturalną, artystyczną, edukacyjną i impresaryjną, organizując ponad 40 imprez miesięcznie, takich jak spektakle, koncerty, konkursy, festiwale, kursy, wystawy, spotkania oraz przeglądy o randze regionalnej i ogólnopolskiej.

Kieleckie Centrum Kultury dysponuje dwiema scenami. Duża scena jest jedną z największych w Polsce – ma 520 m², dwie obrotowe platformy, trzy kurtyny (w tym stalową o wadze 8,5 tony) oraz fosę dla 60-osobowej orkiestry. Widownia mieści 720 osób i zapewnia świetną akustykę i widoczność. Mała scena, otoczona z trzech stron widownią na 190 miejsc, pozwala na elastyczne aranżacje i realizację kameralnych wydarzeń.

 Kielecki Teatr Tańca

Kielecki Teatr Tańca został założony w 1995 roku przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Początkowo działał jako prywatny zespół tańca współczesnego „Impuls”, a w 1998 roku przekształcił się w Stowarzyszenie Kielecki Teatr Tańca. W 2004 roku teatr został powołany uchwałą Rady Miasta Kielce jako miejska instytucja kultury, a w 2013 roku uzyskał status miejskiej instytucji artystycznej. Dyrektorzy mają na celu kreowanie zespołu specjalizującego się w repertuarze opartym na stylach tańca jazzowego w tradycyjnych i współczesnych jego odmianach. Dzięki szerokiemu wachlarzowi umiejętności i profesjonalnemu przygotowaniu artystów, prezentowany repertuar jest bardzo zróżnicowany, a Zespół poza wystawianiem własnych produkcji jest angażowany do różnych działań w koprodukcjach.

Galeria Winda

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda” działa w Kieleckim Centrum Kultury od 14 marca 2004 roku. Powstała z inicjatywy ówczesnej dyrektor naczelnej KCK, Magdaleny Kusztal, w wyremontowanych pomieszczeniach dawnej malarni. Pierwszą wystawą były „Madonny i Totemy” Kory Jackowskiej i Kamila Sipowicza.

Galeria specjalizuje się w prezentowaniu różnorodnych form sztuki nowoczesnej, ale nie unika również dzieł o znaczeniu historycznym czy kolekcjonerskim. Oprócz wystaw organizowane są spotkania autorskie, projekcje filmowe, wernisaże, pokazy mody oraz wydawane są katalogi i broszury artystyczne. Wszystkie wystawy można zwiedzać bezpłatnie. 

Od 2020 roku przy galerii działa również sekcja edukacji artystycznej. W ofercie są warsztaty plastyczne i ceramiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także Mała Akademia Sztuk Pięknych, która ma swoją letnią i całoroczną odsłonę. W wakacje organizowane są artystyczne turnusy, a dorośli mogą rozwijać swoje pasje w pracowni ceramicznej i podczas zajęć z fusingu szkła.

Ciekawostka

Kieleckie Centrum Kultury oferuje zwiedzanie „Zakamarków KCK” – tematyczne trasy z przewodnikiem, podczas których uczestnicy mogą poznać miejsca na co dzień niedostępne dla publiczności, takie jak obrotowa scena, mechanizmy sceniczne, kostiumeria czy nietypowa winda prowadząca do Galerii Winda.

O keszu:

Skrzynka została ukryta w bezpośrednim sąsiedztwie budynku KCK, na kordach. Pamiętaj, aby zachować dyskrecję podczas poszukiwań, ponieważ miejsce jest często uczęszczane przez przechodniów i uczestników wydarzeń kulturalnych. Po podjęciu odejdź w zaciszne miejsce przed wpisem. Koniecznie zabierz ze sobą śrubokręt lub nożyk do podważenia wieczka.

 

Powodzenia w poszukiwaniach i miłego odkrywania tego wyjątkowego miejsca!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Budynek
KCK
KTT
Winda
To chyba gdzieś tu
Wpisy do logu: znaleziona 5x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy