
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 765 m n.p.m.

Województwo:
Polska > dolnośląskie

Typ skrzynki:
Nietypowa

Wielkość:
Mała

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 30-09-2013

Data utworzenia: 06-10-2013

Data opublikowania: 06-10-2013

Ostatnio zmodyfikowano: 10-12-2013

74x znaleziona

1x nieznaleziona

2 komentarze
3 obserwatorów

44 odwiedzających

55 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
O miejscu:
Powyżej zabudowań Mniszkowa utworzyła się osada, która nigdy nie stała się samodzielną wsią. Była nią Kreuzwiese (tak nazywano do około 1946 roku) lub Gniewczyce. Zamieszkiwali ją drwale, kurzacy, którzy wypalali węgiel drzewny dla hut i pozyskiwali drewno dla kopalń. Nazwę osady wywiedziono od stojącego przy drodze starego krzyża pokutnego. Później koło niego stanęła znana gospoda „Kreuzschenke”.
W 1786 r. mieszkało tam 17 zagrodników. Po upadku górnictwa osada wegetowała dzięki pasterstwu i tkactwu chałupniczemu. Po 1945 r. wyludniła się, części domów w ogóle nie zasiedlono, a z czasem wszystkie popadły w ruinę lub zostały rozebrane. Zaginął nawet krzyż pokutny, który dopiero w 1972 roku odnaleziono i przeniesiono do Rędzinek. Obecnie po tej niewielkiej osadzie zostały ruiny domostw, widoczne miedze i dzielące pola murki z luźno ułożonych kamieni oraz porastające je jarząby i zdziczałe drzewa owocowe.
Chętni mogą podjeść około 300 metrów od miejsca ukrycia kesza w kierunku wschodnim do żółtego szlaku rowerowego. Z tego miejsca będzie rozpościerać się panorama ukazująca Mniszków, Miedziankę, Góry Ołowine i Góry Sowie, a po drodze zobaczymy miedze i pozostałości osady. Idąc jeszcze kawałek w kierunku południa, żółtym szlakiem, dotrzemy do pozostałości wspomnianej gospody Kreuzschenke. Polecamy.
O keszu:
Skrzynka założona w ramach projektu "Geocaching Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej".
Koordynaty nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki tylko początek Twojej przygody. Stojąc w miejscu wskazanym przez koordynaty obierz kierunek NE. Do przejścia masz około 120 metrów. Podążając skrajem lasu, wąską ścieżką, (patrz zdjęcia) natkniesz się po prawej stronie na jedne z pierwszych ruin budynków wymarłej osady. Szukaj w środku ruin usytuowanych przy samej ścieżce.
Kesz na starcie zawiera: logbook, ołówek i temperówkę (nie na wymianę), Geokreta, trochę skarbów i certyfikaty ze zdjęciem gospody Kreuzschenke dla trzech pierwszych znalazców.
Uwaga! Zapisz literkę potrzebną do podjęcia skrzynki bonusowej.
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.