
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 77 m n.p.m.

Województwo:
Polska > mazowieckie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Normalna

Status:
Zarchiwizowana

Czas:
2:00 h

Długość trasy:
4.00 km

Data ukrycia: 16-12-2008

Data utworzenia: 16-12-2006

Data opublikowania: 30-12-2006

Ostatnio zmodyfikowano: 08-10-2010

9x znaleziona

3x nieznaleziona

3 komentarze
7 obserwatorów

37 odwiedzających

1 x oceniona

Oceniona jako:
b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Ławy - opuszczona wieś w Kampinosie
Nazwa wsi pochodzi od ław karczemnych - w 1800 roku była tu osada z karczmą.
W 1959 roku, gdy utworzono Kampinoski Park Narodowy, na jego terenie znajdowało się 71 wsi. W 1975 roku podjęto decyzję o dobrowolnych wykupach na koszt państwa i do końca 2005 wykupiono 80% gruntów.
Po wysiedlonych wsiach i osadach pozostały fundamenty domów, pozostałości piwnic i przekrzywione płoty. Na ich teren w naturalny sposób wkracza przyroda zarastając miejsca gdzie ongiś żył człowiek. Gdzieniegdzie, w szczególności na dawnych polach uprawnych posadzono las. Często natura okazała się tak żywotna, iż trudno już doszukać się pozostałości niektórych osiedli.
Wiosek-widm jest w Kampinosie sporo, w większości nie figurują na mapach, ich nazwy przejęły okoliczne uroczyska, rezerwaty i szlaki. Wioska Ławy liczyła przed wykupami około 160 mieszkańców w 41 gospodarstwach. Dzisiaj pozostało po niej kilka małych domów zagubionych pośród lasu, resztki piwnic i zabudowań gospodarczych. Fundamenty porasta mech, czasami trudno zorientować się gdzie kiedyś mieszkali ludzie.
Do wioski-widma można dostać się od strony Zaborowa Leśnego (do tego miejsca można przejechać przez las samochodem) - marsz przez las ok 4 km, dla rowerzystów początkowy odcinek szlaku na wysokości Olszyny do Górnych Błot może być lekko hardcorowy ale liczni odważni jeżdżą. Widoki podmokłych łąk i wijąca się bagnista ścieżka zapewniają niezłą ucztę dla ducha.
Alternatywną drogą może być szlak z Roztoki przez Ławską Górę ale wyjdzie ponad 5 km.
W okolicy:
Ławska Góra - wysoka wydma porośnięta lasem z krzyżem upamiętniającym walki powstańców styczniowych pod Budą Zaborowską w dniu 14 kwietnia 1863.
W związku ze zniknięciem chałupy obecnie kesz siedzi pod ogromniastym dębem. Dzięki dla Artixa za wyczajenie tematu i przekulganie kesza na nowe miejsce. Koordynaty uaktualnione.