Kościół św. Piotra Apostoła wybudowano jako wotum wdzięczności za wybranie Karola Wojtyły na papieża oraz za ocalenie jego życia po zamachu na placu św. Piotra w Rzymie.
Projekt opracował zespół architektów z Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Przemysława Szafera.
Budowę rozpoczęto w 1984. Cztery lata później wmurowano kamień węgielny z drzwi Bazyliki św. Piotra na Watykanie. Zwieńczenie budowy nastąpiło w 1991, kiedy papież Jan Paweł II dokonał poświęcenia kościoła.
Wybudowany w stylu postmodernistycznym i symbolicznym. Poszczególne fragmenty budowli nawiązują do budynków z Wadowic, Krakowa i Rzymu, symbolizując drogę Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Na posadzce kościoła zaznaczony jest czerwonymi płytkami obrys placu św. Piotra i miejsce zamachu na papieża Jana Pawła II.
We wnętrzu kościoła znajduje się ołtarz główny z kopią XVI-wiecznego fresku Perugina z Kaplicy Sykstyńskiej, a także ołtarze boczne: św. Jana Pawła II z tronem papieskim, Miłosierdzia Bożego oraz otaczany szczególną czcią - Matki Bożej Fatimskiej.
W 2003 na wzgórzu za kościołem wybudowano ścieżkę na wzór Golgoty. Przy ścieżce ustawione są stacje drogi krzyżowej, tablice z Dekalogiem i Ośmioma Błogosławieństwami. Na Golgocie wznosi się Krzyż Misyjny - pamiątka poświęcenia placu pod budowę świątyni.
Przed kościołem znajduje się spiżowy pomnik Jana Pawła II wykonany przez Luciano Minguzziego.
-- -- -- -- -- -- -- --
Współrzędne kesza prowadzą do ogrodu za kościołem, pod VIII stację Drogi Krzyżowej. Możliwe, że brama wjazdowa zamyka jest na noc, także kesza warto podejmować maksymalnie do godziny 22:00.
-- -- -- -- -- -- -- --
W razie potrzeby śmiało skontaktuj się ze mną: 733 640 152.
PAMIĘTAJ! Podejmuj kesza w dyskretny sposób oraz zadbaj o prawidłowe zamknięcie i maskowanie. Dziękuję!