Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Park Widzewski - OP70C5
Park Widzewski
Eigenaar: Wisior
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 223 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 04-09-2013
Gemaakt op: 04-09-2013
Gepubliceerd op: 04-09-2013
Laatste verandering: 06-04-2015
53x Gevonden
2x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
13 x Bekeken
48 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: kozioty, Zybcio
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Obecnie w naszym mieście istnieją 34 parki publiczne, a 11 z nich uznano za zabytki kultury. Większość z zabytkowych zieleńców to dawne, prywatne parki fabrykanckie, oddane w większości, po II wojnie światowej na użytek publiczny. Najstarszym parkiem publicznym, stworzonym od początku dla łodzian, jest utworzony w 1840 r. Park Źródliska, wraz z Palmiarnią. 

Parki największe powierzchniowo, czyli Park Piłsudskiego, Poniatowskiego, Źródliska i 3 Maja powstały na bazie znajdujących się niegdyś w naszym mieście lasów. Do dziś można odnaleźć w nich pomniki przyrody, znacznie przekraczające wiekiem czas powstania samych parków. 

Według oficjalnych danych statystycznych, Łódź jest obecnie najbardziej "zielonym" z największych polskich miast. Ogólna powierzchnia parków w naszym mieście przekracza znacznie 300 ha. Dodatkowo, na terenie Łodzi znajdują sie lasy komunalne, które stanowią ewenement w skali europejskiej, tak jak np. Las Łagiewnicki, który jest drugim co do wielkości (po paryskim Lasku Bulońskim) tego typu zieleńcem w Europie. 

Park Widzewski, położony w kwartale ulic: Niciarnianej, Sobolowej, Rokicińskiej i al. Piłsudskiego, zajmuje powierzchnię ok. 7,8 ha. 

Historia Parku: 

Decyzja o stworzeniu parku, zapadła w roku 1951. Zrealizowany w ciągu niespełna dwóch lat projekt, stworzony przez K. Marcinkowskiego i H. Tomaszewskiego, w początkowym okresie swojego istnienia, a także niekiedy i dziś porównywany był do Ogrodu Saskiego w Warszawie z racji monumentalnej fontanny. 



Na końcu głównej osi ogrodu, prostopadłej do Al. Piłsudskiego, został wybudowany basen pływacki, który stanowić miał integralną część założenia parkowego. Park położony jest w dolinie rzeki Jasień, która z uwagi na wysoki stopień zanieczyszczenia biegnie krytym kanałem, zaś znajdujący się w zachodniej części parku, rozległy staw jest zasilany sztucznie. 



W ostatnich latach zieleniec poddano licznym zabiegom kosmetycznym. Oczyszczono staw, pogłębiono studnię głębinową oraz zmodernizowano alejki. Budynek dawnej kawiarni, który jeszcze przed kilkoma laty zamknięty i popadał w ruinę został  ogrodzony i zaadaptowany na restaurację. 




Informacje zaczerpnięte ze strony Moje Miasto Łódź http://www.mmlodz.pl

O keszu:

Z użytkownikiem Ceiphield postanowiliśmy umieścić kesza w parku ponieważ wcześniejsze skrzynki w okolicy od ponad pół roku są zarchiwizowane. Kesz to mały  pojemniczek schowany na koordach, bardzo prosimy o ostrożne wyjmowanie, nie wyciągać na siłę, najlepiej podejmować późnym wieczorem i uważać na spacerowiczów. Należy zabrać ze sobą coś do pisania. W środku certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców!

                              Prosimy zapinać kesza!