Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
U św. Wawrzyńca w Wołowie - OP5B12
Wołów
Eigenaar: kitomasz
Plaatser: Bedekkk
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 111 meter NAP
 Provincie: Polen > dolnośląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 07-10-2012
Gemaakt op: 07-10-2012
Gepubliceerd op: 07-10-2012
Laatste verandering: 20-04-2020
27x Gevonden
10x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
26 x Bekeken
19 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: krogulec, [ocenzurowano_1]
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kesz adoptowany od Bedkkka. Dostałem zgodę na własną koncepcję ukrycia. W nowej odsłonie jest to zakręcany mikro PET. Do skrytki prowadzą nowe koordynaty. Proszę o delikatne obchodzenie się z keszem. Koniecznie weź coś do pisania. Miejsce ukrycia dostępne 24h/dobę, jednak w ciągu dnia proszę o ostrożność, wokoło sporo okien!

Historia kościoła p.w. św. Wawrzyńca sięga XIV w. Świątynia została ufundowana przez Henryka III Głogowskiego. Jej budowę rozpoczęto w 1391 r., nakryto sklepieniami w latach 1406-1408. Odbudowywany po pożarach w 1465 i 1689 r. Podczas przebudowy w l. 1471-1483 uzyskał charakter późnogotycki. Gruntownej restauracji poddany został w 1711 r.
Obecnie jest to budowla orientowana, murowana z cegły, z czteroprzęsłową nawą, z wydłużonym prezbiterium zakończonym poligonalnie, w całości oskarpowana. Od północy pomiędzy nawą a prezbiterium wznosi się kwadratowa wieża, a obok niej zakrystia. Wnętrze trzynawowe, halowe nakryte jest sklepieniem klasztornym z początków XVIII w., wspartym na kwadratowych filarach z wyjątkiem prezbiterium nakrytego sklepieniem krzyżowo-żebrowym.
Dziś warto zwrócić uwagę na renesansowe i barokowe epitafia mieszczan wołowskich znajdujące się zarówno wewnątrz jak na murach kościoła. Największym skarbem Wawrzyńca są jednak unikatowe organy autorstwa jednego z najwybitniejszych budowniczych śląskich, Adama Horatio Caspariniego. Ich budowa datowana jest na 1715-1717 r. Zachował się bogato zdobiony prospekt, wiele oryginalnych piszczałek oraz elementów wewnątrz organów. Od 2001r. w kościele organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Cantus Organi.
Jak wskazują źródła historyczne, we wrześniu 1504 roku, w tejże świątyni został pochowany Jan II Szalony (zwany również Okrutnym, Dzikim i Złym). Był on najmłodszym synem Jana I żagańskiego i Scholastyki Saskiej. Ostatnim księciem głogowsko-żagańskim z dynastii piastowskiej. Był postacią dosyć kontrowersyjną, przez niektórych historyków chwaloną za ambicje, przez innych ganioną za awanturnictwo i szalone pomysły.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
u Wawrzyńca