Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kopalnia zwana Wandą - OPA1UK
Ruiny kopalni węgla brunatnego
Owner: noorbi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 67 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 06-06-2025
Date created: 06-06-2025
Date published: 09-06-2025
Last modification: 09-06-2025
2x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
10 visitors
1 x rated
Rated as: n/a
1 x recommended
This cache is recommended by: Jagako
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kopalnia węgla brunatnego „Wanda” znajdowała się w okolicach Nowego Zatomia, na północ od rzeki Warty, w Puszczy Nadnoteckiej, między Międzychodem a Sierakowem. Leżała głęboko w lasach. Zalegały tam poważne zasoby węgla brunatnego, choć na niewielkiej głębokości, od 5 do 22 metrów. Węgiel ten charakteryzował się niską kalorycznością, a warunki eksploatacji były trudne ze względu na wysoki poziom wód gruntowych.

Węgiel w Nowym Zatomiu był wydobywany metodą głębinową od 1864 roku, kiedy to kopalnia "Gustavus" została zatwierdzona do eksploatacji. Eksploatację w kopalni "Gustavus" prowadzono ponad 40 lat, do około 1905 roku. Współcześnie to miejsce nosi nazwę Jenatowo (czasami Jenatkowo).

Kilkanaście lat później, w 1921 roku, niemal w tej samej okolicy ponownie odkryto pokłady węgla brunatnego nad jeziorem Barlińskim. Rozpoczęto eksploatację odkrywkową, ale kopalnię zamknięto już w następnym roku z powodów ekonomicznych. Pomimo zaniechania eksploatacji, nadzieje na wydobycie pozostały żywe, prowadzono prace przygotowawcze i badania. W 1927 roku wysłano próbki węgla do Niemiec w celu sprawdzenia przydatności do brykietowania, co potwierdzono rok później.

Kopalnia została uruchomiona przez Adama Firleja z Międzychodu na jego gruntach w Nowym Zatomiu na początku października 1929 roku. Planował on również budowę fabryki brykietów w sąsiedztwie szybu. Mimo początkowego optymizmu, wydobycie trwało tylko kilka miesięcy i zostało unieruchomione z początkiem stycznia 1930 roku.

Zawiązana w celu kontynuacji eksploatacji spółka, pomimo trudności, uruchomiła kopalnię i fabrykę brykietów „Wanda” pod koniec 1931 roku. Uroczyste poświęcenie obiektu o nazwie "Kopalnia Węgla Brunatnego i Brykieciarnia Wanda Sp. z o.o." miało miejsce 3 grudnia 1932 roku. Kopalnia z dobowym wydobyciem 200 ton funkcjonowała do 1939 roku. Jej sztolnia miała długość 20 m.

Brykiety „Wanda” były promowane jako ekonomiczny opał o kaloryczności zbliżonej do węgla kamiennego. Zatrudnienie w kopalni wahało się, dochodząc do 100 robotników w maju 1933 roku. Mimo pozytywnego przyjęcia przez prasę i wysiłków marketingowych, kopalnia „Wanda” zaprzestała działalności po kilkunastu miesiącach z powodu braku zbytu.

Wznowiono wydobycie w październiku 1934 roku pod nową nazwą „Klara”, przez nowego właściciela, Herberta Grollmischa. Później, pod koniec 1934 roku, eksploatację prowadziła firma Międzychodzkie Zakłady Górniczo-Przemysłowe „Union” sp. z o.o., utworzona przez Grollmischa i Florjana Modelskiego. Roczna produkcja brykietów w 1934 roku wynosiła około 750 ton. Ostateczny kres przedsięwzięcia nastąpił 7 lutego 1939 roku, kiedy komornik zlicytował kluczową maszynę – lokomobilę parową. Po kopalni pozostały ruiny i ślady szyldu.

Obecnie na miejscu kopalni znajdują się tylko ruiny brykieciarni i miał węglowy naprzeciwko wylotu kopalni. Do dobrze zachowanych pozostałości kopalni "Wanda" prowadzi szlak turystyczny, wytyczony przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Międzychodzkiej. Trasa rowerowa "Do kopalni Wanda" ma około 9 km długości i prowadzi do pozostałości po kopalni. Jest oznakowana znakiem roweru i skrzyżowanych kilofów.

Kesz:

Mikro na kordach w większym narzędziu

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Pictures
Wanda w zieleni
Obszar poszukiwań
Log entries: Found 2x Not found 0x Note 0x All entries