Położenie
Hołuczków jest położony w gminie Tyrawa Wołoska, w gminie Sanok. Leży na Pogórzu Dynowskim.
Historia
Hołuczków wzmiankowany jest w 1340 roku. Na początku XV wieku był własnością Mikołaja Czeszyka a później szlachcica Jana Tyrawskiego z Mrzygłodu. W XVII wieku własnością zarządzali Ossolińscy, następnie Urbańscy a po nich Karol Krąjewski herbu Jasieńczyk i jego synowie Marcin Tadeusz i Leon żonaty z Julią Balówną. W XIX wieku własność tybularna Hołuczków należała do Karola Wisłockiego a po nim do Bolesława i Wincentego Gałkowskich. Na początku XX wieku dobra ziemskie w Hołuczkowie posiadała Stanisława Tarnawiecka.
Opis zabytku
Cerkiew zbudowano w 1858 roku przez miejscowego cieślę Konstiantyna Melnyka. Jest to budowla orientowana o konstrukcji zrębowej, trójdzielna (każda część na planie kwadratu). Dach posiada trzy kalenice. Słupowa wieża nakryta jest dachem namiotowym. Na nim cebulasta wieżyczka ze ślepą latarnią. Podobna wieżyczka znajduje się nad wejściem głównym, cebulasta kopułka jest zakończona krzyżem. Nad nawą góruje ośmioboczna, cebulasta wieżyczka ze ślepą latarnią. Przy zamkniętym trójbocznie prezbiterium znajdują się dwie zakrystie. Wewnątrz nawa oddzielona jest od babińca arkadą. Na ścianach i stropie polichromie przedstawiające świętych, elementy architektoniczne oraz iluzjonistyczne lambrekiny. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny. Przed nim zachowany klasycystyczny ikonostas wsparty na jońskich kolumnach. Na drzwiach do zakrystii przybito wrota carskie z wcześniejszego ikonostasu. Całość prezentuje typ budownictwa ludowego w duchu klasycystycznym.
Wokół cerkwi na cmentarzu parafialnym znajduje się rzeźba modlącej się Matki Bożej na kolumnie oraz kilkanaście starych, kamiennych nagrobków. Niedaleko, w odległości około 500 metrów znajduje się drugi cmentarz. Jest to opuszczony cmentarz greckokatolicki.
Ciekawostka
W roku 1903 w Hołuczkowie urodził się znany polski etnograf.
Aleksander Rybicki.
Ciekawe miejsca w okolicy
Cerkiew w Siemuszowe
Kapliczki w dolinie Tyrawki w Tyrawie Solnej
Późnobarokowy kościół św. Mikołaja z 1. poł. XIX wieku z kaplicą grobową i dzwonnicą w Tyrawie Wołoskiej
Kolumny dawnego dworu szlacheckiego w Tyrawie Wołoskiej
Skrzynka
Kesz to mały klipsiak ukryty w korzeniach drzewa. .
Skrzynka została założona dzięki finansowej pomocy Ministerstwa Sportu i Turystyki.