Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
CH-3 Kopalnia "Polska" - OP7031
Jaka piękna katastrofa!
Owner: Chochlik.
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 262 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 06-09-2013
Date created: 27-08-2013
Date published: 06-09-2013
Last modification: 27-03-2019
66x Found
0x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
46 visitors
58 x rated
Rated as: Excellent
15 x recommended
This cache is recommended by: atena.pl, Bartek111, brodate gejsze, Bućki, ForgottenSilesia, GFS, karwdo, Marcello002, Mario&Monia, Mickey, rysieks, SemSamwSobie, Tati, unkas, złodzieje czasu & Esme
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

CH-3 Kopalnia "Polska"

Śląsk jak wiadomo kojarzy się z kopalniami. Dzisiaj w okolicy Szopienic nie ma już ich zbyt wiele, a zapewne ta liczba wkrótce jeszcze się zmniejszy. Ale kiedyś kopalń było dużo więcej i właśnie dlatego chciałbym Wam pokazać pozostałości po jednej z nich.
 
Jako miejscowy wiele razy słyszałem, że na Borkach jest szyb po kopalni. Całkiem niedawno, zainspirowany artykułem na pewnym forum, wybrałem się na poszukiwanie go. I znalazłem! Jest to szyb kopalni „Polska”, która fedrowała w tym miejscu przed II wojną światową. Informacji na temat tego zakładu nie ma zbyt wiele dlatego poratuję się tekstem z książki "Historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Górnośląskim w latach 1914-1945".
 
Kopalnię „Polska” uruchomił w 1924 roku Remigiusz Schneider z ramienia inż. Lothara Heintze z Berlina i do 1929 doprowadził jej wydobycie do prawie 50 tysięcy ton węgla. Niestety w 1929 z powodu pogarszającej się koniunktury musiał ogłosić bankructwo. W 1930 roku Schneider wydzierżawił kopalnię katowickim restauratorom Noglikowi i Krigarowi, którzy wykonali w niej wiele inwestycji, m.in. rozpoczęli budowę nowego szybu wydobywczego. W 1935 roku zawaliła się jednak górna część tego szybu, mająca zbyt słabą obudowę. Likwidacja skutków katastrofy nadszarpnęła finanse Noglika i Krigara, którzy ogłosili upadłość. Kopalnia została wzięta pod zarząd przymusowy, który kierował nią przez dwa lata. Dopiero w 1937 roku udało się zorganizować nową spółkę pod firmą "Dąbrówka Śląska", która poddzierżawiła prawo eksploatacji. W maju 1939 roku spółka ta również ogłosiła bankructwo i kopalnia dostała się ponownie pod zarząd sądowy; łączną wysokość zadłużenia obliczano na 500-600 tysięcy złotych”.
 
Tyle mówi książka. Nie wiadomo nic na temat ewentualnych ofiar katastrofy, a sama kopalnia przejściowo była eksploatowana jeszcze w 1941 roku.
 
No... to tyle o historii. Teraz o keszu.
 
Kordy doprowadzą Was pod szyb. Poza otworem szybowym zostały jeszcze fundamenty po zastrzałach z wieży wyciągowej i kawałek płyty betonowej, która otwór szybowy przykrywała. Sam kesz nie jest umieszczony na kordach. By go zdobyć musicie przejść od szybu ok. 30 metrów w kierunku północnym. W pojemniku oczywiście certyfikaty.

UWAGA!!!
 Kesz ma atrybut niebezpieczny, więc bardzo Was proszę, nie wpadajcie do szybu i w ogóle ze względu na brak jakichkolwiek zabezpieczeń najlepiej nie chodźcie tam po zmroku.
 
Powodzenia Uśmiech

 


Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
fragment mapy górniczej z 1903 roku
fragment mapy górniczej z 1903 roku
mapa z 1933 roku
mapa z 1942 roku