Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kanion (na Pelcowiźnie) - OP26E4
Podróż w czasie do nieistniejacych miejsc
Eigenaar: Johnny224
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 84 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 13-05-2010
Gemaakt op: 13-05-2010
Gepubliceerd op: 13-05-2010
Laatste verandering: 13-05-2010
54x Gevonden
9x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
78 x Bekeken
34 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Targówek, Zacisze, Szmulki, Pelcowizna, Śliwice, czy wreszcie (wbrew pozorom dobrze znany Warszawiakom epoki lato 80.) Golędzinów - te nazwy osiedli prawobrzeżnej Warszawy nie kojarzą się zbyt dobrze nawet nie tylko mieszkańcom stolicy. Mieszkały tu prawdziwe warsiawiaki wywodzące się z wszelkiego elementu. Nosili "kosy" za pazuchą gotowe do użycia pod byle pretekstem.
Takie wyobrażenie o warszawskiej Pradze pewnie nie wzięło się z powietrza. Sam pamiętam, jak kiedyś odbywałem spacer po Ząbkowskiej po zachodzie słońca, i czulem się jak biały człowiek w nowojorskim Harlemie. Mieszkańcy kolonii znali się jak łyse konie, tworzyli niepowtarzalną społeczność, nie można im odmówić ambicji, chęci rozwijania się.  Integrację wzmacniały wojenne przeżycia. Wojna nie przeszkodziła, by prowadzono tu tajne nauczanie, często w suterenach lub piwnicach przywatnych domów. W jednym z nich na ul. Gersona 30 zachowała się nawet tablica wisząca nad wejściem do piwnicy informująca o tym, że tu była szkoła. Niestety jest to teren prywatny i nie można jej zobaczyć.
Dzisiaj już mało kto pamięta, jak wspomniane wyżej osiedla i kolonie wyglądały przed i tuż po wojnie. Nawet najstarsi mieszkańcy mieliby problem z odtworzeniem z pamięci historii. Na szczęście podróż w czasie jest możliwa dzięki archiwalnym zdjęciom.

Popatrzmy zatem na fotoplan z 1945. Teren przedstawiony na fotografi znajduje się na Pelcowiźnie. Tuż po wojnie nie było jeszcze FSO, Wodociągów i wielu innych firm. Były tylko dzikie zarośla i nieużytki. Ulubionym miejscem do przesiadywania w wolnym czasie był "Kanion", jak go nazywała miejscowa ludność - nierówność terenu, której już dziś nie ma. Została zniwelowana i zagospodarowana przez bodajże FSO. Teraz jest tam jeden, wielki parking. Z Kanionu można było podglądać cyganów, którzy często rozbijali w pobliżu swoje obozowisko. Dziś teren ten zajmuje MAXBUD. Porównanie sytuacyjne na fotce.

A więc wyruszamy do Kanionu. Nie jest to wprawdzie Wielki Kanion - ten amerykański, ba dzisiaj nie ma już nawet żadnego kanionu, ale nadal pozostaje miejsce wspomnień prawdopodobnie już dla niewielu ludzi. Spójrzcie na tego cache'a okiem romantycznym, bo sama skrytka, jak to skrytka - jedna z wielu, ale niesie duże emocje. W pobliżu jest inna moja skrytka założona dużo wcześniej, ale wtedy nie znałem jeszcze historii tego miejsca, a uznałem, że warto je pokazać.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Tu niegdyś zakładali swoje obozowisko cyganie
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kanion dawniej i dziś
Logs: Gevonden 54x Niet gevonden 9x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij