Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rumiankowa łąka - OP26E2
Wyprawa do miejsca przez cywilizację zmienionego
Owner: Johnny224
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 82 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 13-05-2010
Date created: 13-05-2010
Date published: 13-05-2010
Last modification: 20-10-2016
92x Found
4x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
65 visitors
47 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Targówek, Zacisze, Szmulki, Pelcowizna, Śliwice, czy wreszcie (wbrew pozorom dobrze znany Warszawiakom epoki lato 80.) Golędzinów - te nazwy osiedli prawobrzeżnej Warszawy nie kojarzą się zbyt dobrze nawet nie tylko mieszkańcom stolicy. Mieszkały tu prawdziwe warsiawiaki wywodzące się z wszelkiego elementu. Nosili "kosy" za pazuchą gotowe do użycia pod byle pretekstem.
Takie wyobrażenie o warszawskiej Pradze pewnie nie wzięło się z powietrza. Sam pamiętam, jak kiedyś odbywałem spacer po Ząbkowskiej po zachodzie słońca, i czulem się jak biały człowiek w nowojorskim Harlemie. Mieszkańcy kolonii znali się jak łyse konie, tworzyli niepowtarzalną społeczność, nie można im odmówić ambicji, chęci rozwijania się.  Integrację wzmacniały wojenne przeżycia. Wojna nie przeszkodziła, by prowadzono tu tajne nauczanie, często w suterenach lub piwnicach przywatnych domów. W jednym z nich na ul. Gersona 30 zachowała się nawet tablica wisząca nad wejściem do piwnicy informująca o tym, że tu była szkoła. Niestety jest to teren prywatny i nie można jej zobaczyć.
Dzisiaj już mało kto pamięta, jak wspomniane wyżej osiedla i kolonie wyglądały przed i tuż po wojnie. Nawet najstarsi mieszkańcy mieliby problem z odtworzeniem z pamięci historii. Dla większości z nas "od zawsze" stoi tam fabryka samochodów - FSO. Na szczęście podróż w czasie jest możliwa dzięki archiwalnym zdjęciom.

Popatrzmy zatem na fotoplan z 1945. Hale fabryki FSO stanęły na olbrzymich nieużytkach zwanych przez miejscowych mieszkańców "Rumiankową łąką" (ślicznie, nieprawdaż) stykającą się do "Śliwickiej Sahary". Ten teren faktycznie był porośnięty przepięknymi rumiankami w ilościach, jakie trudno sobie dziś wyobrazić. Musiało to wyglądać niesamowicie. Porownanie sytuacyjne na fotce.

A więc wyruszamy na Rumiankową Łąkę. Spójrzcie na tego cache'a okiem romantycznym, bo sama skrytka, jak to skrytka - jedna z wielu, ale niesie duże emocje.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Rumiankowa łąka dawniej i dziś
Log entries: Found 92x Not found 4x Note 1x Picture 3x All entries Gallery