Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pobierowo Klif - OP2646
Owner: enrico
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 4 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Large
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 30-04-2010
Date created: 30-04-2010
Date published: 30-04-2010
Last modification: 30-04-2010
193x Found
2x Not found
4 notes
watchers 10 watchers
105 visitors
120 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: FishBeat, karp, KMarek, onradow
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pobierowo to miasteczko, które jest starym lennem rodziny Kleis i pozostało w rękach tej rodziny do 1772r, kiedy to w Berlinie umarł hotelarz Ludwig Leopold Georg von Kleist. Jego matka sprzedała później Pobierowo staroście Kleist, a następnie miasteczko zostało przejęte przez osobę spoza rodziny i w 1789r otrzymał je, za 22 tysiące Talarów, niejaki Rickman, dotychczasowy dzierżawca Pobierowa. Po jego śmierci, w 1810r miejscowość przejął jego młodszy syn Carl Davod, którego syn Hugo było ostatnim posiadaczem Pobierowa z tej rodziny. Przez kilka miesięcy roku 1895 Pobierowo było w rękach jego 5 synów.

W drugiej połowie XIX w. Pobierowo, podobnie jak inne okoliczne wioski zaczęła tracić swój rolniczy charakter, a to na skutek tego, że ziemia uprawna była zasypywana piaskiem z brzegu morskiego. O ile w roku 1886 w księgach ziemskich zarejestrowanych jest kilkudziesięciu rolników, to na początku ubiegłego obecnego stulecia zaledwie trzech. W roku 1820 nastąpiło oddzielenie chłopów od majątku ziemskiego należącego od lat do rodziny von Kleistów. Chłopi osiedlili się na zachód od majątku i utworzyli gminę Małe Pobierowo, podczas gdy majątek zachował nazwę Duże Pobierowo. Taki podział na Małe i Duże Pobierowo jest wciąż żywy i używany wśród stałych mieszkańców. W roku 1896 został odkupiony przez niejakiego Roberta Krause.

Pierwszych plażowiczów i amatorów Bałtyckich fal w Pobierowie, określa się na około 1907r, kiedy to rolnik Frohreich wybudował nad morzem pierwszy hotel z bogatą bazą noclegową o nazwie „Seeblick”. Inne rodziny osiadały się po zachodniej stronie miejscowości. W okolicy hotelu powstawały nowe budynki,a w późniejszym okresie powstała masarnia ,piekarnia i pierwsze pensjonaty z miejscami do wynajęcia dla turystów. Około 1939r Krauze, właściciel posiadłości dał do podziału około 3000 mórg lasu w Pobierowie, berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais. Ten podzielił Pobierowo w ten sposób, że na każdej mordze przypadały 3 miejsca do budowania o powierzchni 800m2 + 100m2 na drogi. Jak wykazywało ogłoszenie w gazecie, cena zakupu jednego terenu wynosiła ówczesne 663 RM. Osiedlanie się odbywało się przez reklamę i dzięki rozwinięciu w szybkim tempie komunikacji omnibusowej pomiędzy Berlinem i Pobierowem. W ten sposób Pobierowo, z piękną plażą, i coraz większą ofertą miejsc noclegowych do wynajęcia stało się ulubionym miejscem wypoczynku „berlińczyków” i z biegiem czasu przekonali się do niego Polscy goście, którzy coraz liczniej je odwiedzają Zróżnicowana baza noclegowa: hotele, pensjonaty, kwatery do wynajęcia, domki campingowe oraz bogata oferta rozrywkowo-gastronomiczna wypromowały Pobierowo na jeden z najintensywniej rozwijających się kurortów nadmorskich.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
3