PROSIMY O ROZSĄDNE PODEJMOWANIE KESZA. NIEDYSKRETNE PODEJMOWANIE JEST NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ KRADZIEŻY ORAZ DEWASTACJI SKRZYNEK. JEŻELI NIE MA ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO PODJĘCIA SKRZYNKI, SPRÓBUJ PRZYJŚĆ INNYM RAZEM. DZIĘKUJEMY
Meran to rozległa, składająca się kilku ramion, porośnięta sosnowym borem wydma, dawniej nazywana również Otwockim Giewontem. Te najwyższe wzniesienie Otwocka, o wysokości bezwzględnej 126 n.p.m. Nazwa nawiązuje do alpejskiego uzdrowiska Merano o podobnej do Otwocka specjalizacji. W latach 30 XX w. władze miejskie postanowiły uczynić ten teren miejscem sportów zimowych i rekreacji letniej. Dzisiejsze szerokie ścieżki prowadzące na szczyty to dawne, wytyczone wtedy ulice, które miały swoje nazwy: Saneczkowa, Łyżwiarska, Kręta, Śnieżna, Górska, Podgórska i Śliska.
Cezary Jellenta w swojej monografii Otwocka 1935, tak opisywał te wzgórza:
Wracamy zatem do Meranu, żartobliwej nazwie nie uda się zbagatelizować jego wdzięków. To naprawdę fragment krajobrazu piękny i wobec niego skromność tych niedobitków kniei otwockich może ustąpić miejsca pewnej dumie. Kilka pasm wzgórzy, już rzadszym lasem porosłych, zaczyna się tam gdzie kończą się zasoby leśne uzdrowiska stolicy. (…) Gdy się spaceruje po linji przełęczowej łańcucha zbudowanego prawidłowo, jakby no pokaz, z jednej strony wzdyma się morze lasu, z którego występują jak wyspy koralowe, czerwone dachy sanatorium i wieży ciśnień aż hen, po mgliste już Kasyno – a z drugiej dolina, jeziorko, dalekie pola już dokładnie zielone dawno wzeszłą oziminą, dalej znowu lasy, zarośla, kępy, wydmy. (…) Pejzaż tak zwany holenderski, a przecież najrzetelniej otwocki, z majaczącą na widnokręgu wstęgą Wisły.
W dzisiejszych czasach tak rozległej panoramy widokowej ze wzgórz już nie ma – przesłonił ją sosnowy bór.
Przed II wojną światową Otwock reklamowano nie tylko jako uzdrowisko, ale również „podwarszawskie Zakopane” zimą. Było to możliwe właśnie dzięki wzgórzom Meranu, które świetnie nadawały się dla początkujących narciarzy Na szczycie wzniesiono ponadto drewnianą skocznię narciarską oraz wyprofilowano tor saneczkowy, których ślady widoczne są do dzisiaj. Rozwojowi tego miejsca jako ośrodka sportów zimowych położyła kres wojna, jednak wzgórza Meranu do dziś zachowały swój magiczny i niepowtarzalny klimat.
Źródło: Tablica informacyjna opracowana przez Miasto Otwock.
Kesz:
Pojemnik PET 12 cm zlokalizowany na koordynatach. W środku ołówek i logbook. Dokładność współrzędnych +/- 5m.
Zapraszamy na pozostałe kesze stworzone przez Miasto Otwock :