PROSIMY O ROZSĄDNE PODEJMOWANIE KESZA. NIEDYSKRETNE PODEJMOWANIE JEST NAJCZĘSTSZĄ PRZYCZYNĄ KRADZIEŻY ORAZ DEWASTACJI SKRZYNEK. JEŻELI NIE MA ODPOWIEDNICH WARUNKÓW DO PODJĘCIA SKRZYNKI, SPRÓBUJ PRZYJŚĆ INNYM RAZEM. DZIĘKUJEMY
Uwaga! W sezonie letnim kesza najlepiej podejmoweć w godzinach porannych lub wieczornych. Miejsce jest mocno oblegane przez ludzi i bardzo łatwo go "spalić".
Świder jest rzeką wyjątkową w skali nie tylko regionu, ale i całego kraju, ze względu na swój zachowany do dziś naturalny charakter koryta, a także charakterystykę zbliżającą ją do rzek podgórskich (dość wartki, miejscami rwący nurt). Potrzeba ochrony tych walorów sprawiła, iż odcinek rzeki o długości 41 km objęto ochroną jako rezerwat przyrody.
Ten najwspanialszy odcinek Świdra zaczyna się za Kołbielą i ciągnie się aż do samego ujścia. Jego wody wgryzają się w piaszczystą i płaską polodowcową morenę. Miejscami żłobią głębokie jary. gdzie indziej usypują piaszczyste łachy. Na licznych zakrętach woda podmywa nadbrzeżne drzewa odsłaniając plątanine korzeni. W wielu rejonach wierzby, olchy i osiki nie wytrzymują naporu rzeki i zwalają się w jej wody. Te, przy wysokich wiosennych stanach, zabierają pnie niosąc je w dół Świdra ku Wiśle. Z powalonych drzew często korzystają liczne w rezerwacie bobry, ogryzając cienkie gałązki, liście oraz korę.
Charakterystyczne dla naturalnego koryta rzeki formy meandry (zakola) i skarpy możemy zaobserwować na całym odcinku Świdra na terenie Otwocka, gdzie przepływa on przez pasmo piaszczystych wydm, wcinając się w nie i tworząc wysokie brzegi.
Meandry to fragmenty rzeki przypominające w kształcie pętle lub łuki. W obrębie jednego meandra wykształcają się dwa brzegi:
Wklęsły - powstający na skutek erozji bocznej wody. W tym miejscu woda jest najgłębsza, gdyż nurt rzeki wcina" się w brzeg i "zabiera" go ze sobą. Tu powstają skarpy pionowe wysokie brzegi, idealne dla gniazdowania ptaków: jaskółki brzegówki i zimorodka.
Wypukły - powstający w wyniku odkładania (akumulacji) materiału skalnego (piasek, żwir) niesionego przez wodę. Brzeg w tym miejscu jest łagodny oraz płytszy i pogłębia się on stopniowo w kierunku do brzegu wklęsłego.
Czasami w wyniku odcięcia meandra (skrócenie sobie przez wodę drogi) powstaje starorzecze (inaczej jezioro meandrowe, jeziora przyrzeczne, paleorreander), Jest to fragment koryta odcięty osadami niesionymi przez rzekę, z reguły o sierpowatym kształcie.
W 1978 r. zostało wydane Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, w którym fragment rzeki Świder objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody, pozostawiając je przyrodzie i ograniczając możliwość jego wykorzystania.
Większość rezerwatu została włączona do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 jako obszar PLH140025 Dolina Środkowego Świdra, a przedmiotami ochrony są tu m.in. piskorz, bóbr europejski, minóg ukraiński, wydra europejska, koza pospolita (ryba) czy kumak nizinny.
Źródło: Tablica informacyjna opracowana przez Miasto Otwock.
Kesz:
Małe pudełko zawierające ołówek i logbook, które zlokalizowane jest na koordynatach. Dokładność współrzędnych +/- 5m.
Zapraszamy na pozostałe kesze stworzone przez Miasto Otwock :