Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Q2 - Bąblowy Głaz w Gołębiewie - OP24D7
czyli krótka zabawa z mapą w terenie
Eigenaar: Qbacki
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 144 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: n/b    Lengte: 0.90 km
Geplaatst op: 05-04-2010
Gemaakt op: 03-04-2010
Gepubliceerd op: 05-04-2010
Laatste verandering: 06-01-2019
68x Gevonden
0x Niet gevonden
14 Opmerkingen
watchers 10 Volgers
52 x Bekeken
60 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
36 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Adams, bamba, Biedak, Calineczka, Chester, do-mi, esem, fiordland, granadian, Hellena, Highlander, hipul, Hybryd, john33, Kaczor, Kika, kojoty, Liszewski.36, Maliniak, Miśka6, MSZU, mushin, My_Key, Nannette, pacificblue, pan_ryba, pichu., rex263, Rey, rogata, Sadek., schron, spiderk, tańczące fasolki, Tybot, Wściekły Wąż
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Compass  Take something to write  Nature  You will need a shovel  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Klub Turystów Pieszych „Bąbelki” Gdańsk to bez dwóch zdań  jeden z najaktywniejszych i najbardziej znanych klubów turystycznych na Pomorzu. Który turysta o nim nie słyszał?... Tysiące zorganizowanych wycieczek pieszych, kajakowych, rowerowych, narciarskich i innych. Bąble to również dziesiątki tysięcy uczestników tych imprez, Bąble to wreszcie ponad trzystu członków i setki sympatyków, a także przodownicy PTTK chyba wszystkich dyscyplin turystyki kwalifikowanej. Tu wychowało się kilka pokoleń turystów... I tu również zaczęła się i moja prawdziwa przygoda z turystyką – trwająca do dzisiaj - gdy miałem zaledwie 14 lat... (zainteresowanych odsyłam na stronę: http://www.babelki.pl).

 

W 2009 roku ten zasłużony klub obchodził swoje 50 lecie. W roku jubileuszowym, obok wielu imprez, spotkań i innych inicjatyw mających na celu uczczenie tego jubileuszu narodził się również dosyć nietypowy pomysł, aby gdzieś na żółtym szlaku Wzgórzami Trójmiasta -  którego opiekunem jest nasz klub i gdzie co roku w październiku organizowana jest „Wyrypa” - postawić głaz upamiętniający tę okrągłą bąblową rocznicę. Inicjatywa oryginalna, wszak mało kto ma swój głaz, w tym wypadku zakończona pełnym sukcesem... (więcej na: http://www.babelki.pl/index.php?str=13&lista=1&str1=9&str2=20091219.)

 

Chlubną kartą w historii KTP Bąbelki – a na co zwracam szczególną uwagę - są również organizowane przed laty imprezy na orientację. Dzisiaj ta dziedzina w Gdańsku kojarzona jest przede wszystkim z Neptunem, SKPT, Harpaganem, ale kto wie, że kiedy o przywołanych klubach jeszcze nikt nie słyszał, to właśnie Bąble były prekursorami tej dyscypliny? Pierwsze imprezy były organizowane już na początku lat 60tych minionego wieku...

 

I również z uwagi na to, skrzynkę tę Bąblom dedykuję.

 

O skrzynce:

To pierwsza moja skrzynka opierająca się o umiejętność czytania mapy, orientacji w terenie oraz znajomość podstawowych znaków topograficznych używanych na mapach do imprez na orientację.

 

Tak więc kesz to multak składający się z 10 punktów pośrednich znajdujących się na różnych, niepowtarzalnych formach leśnego terenu oraz skrzynki finałowej, znajdującej się w niedalekiej odległości od startu. Za wyjątkiem jednego magnetyka, wszystkie pozostałe podpowiedzi znajdują się w czarnych pojemnikach po filmach fotograficznych.

 

Przed udaniem się w teren należy wydrukować sobie załączoną mapkę (najlepiej w kolorze; z czarno białą może być ciut trudniej - wówczas proszę o porównanie, szczególnie istotne są zielone krzyżyki oraz zielone i niebieskie kółka), legendę ze znakami topograficznymi (ci co nie znają), pomocny może być też kompas (ale tylko do orientacji, azymutów nie wyznaczamy), no i czasami łopatka. Jeżeli byłyby problemy z cztelnoscią mapki i legendy, tutaj znajdziecie w lepszej rozdzielczości:

-http://www.neptun.gda.pl/ino/imprezy/qbacki10/mapy/babelkowyglaz.jpg

- http://www.neptun.gda.pl/ino/imprezy/qbacki10/mapy/legenda.jpg

 

Startujemy z miejsca wskazanego przez współrzędne, czyli parkingu w Gołębiewie (dojazd autem jedynie od ul. Spacerowej), gdzie można zostawić samochód. Tu również znajduje się tytułowy Bąblowy Kamień.

 

Aby dojść do finału należy przejść wszystkie punkty pośrednie, w każdej kolejnej jest informacja gdzie szukać dalej. Pierwsza podpowiedź znajduje się tuż przy jednym z czterech mniejszych braci naszego głównego bohatera. Dla ułatwienia dodam, że chodzi o te ciut dalej.

 

Skrzynka zawiera również proste i oczywiste hasło. Do ułożenia z liter jakie spotkacie we wszystkich etapach pośrednich, pisane ze spacją dużymi literami..

 

Uwagi:

- proszę o ostrożne podejmowanie podpowiedzi przy wodnym obiekcie;)i takie samo odłożenie. W przeciwnym razie grozi to jej spadnięciem i utopieniem.

- Wykrot to pozostałość po przewróconym drzewie, czyli z reguły łącznie: dziura, wyrwane korzenie i ścięty pień..

- Niecka to naturalne obniżenie terenu, przeciwieństwo górki, aczkolwiek w przypadku tego kesza ta niecka nie do końca spełnia wymogi tej definicji i jest większym dołem ;) 

- Granicą kultur nazywa się linię oddzielającą obszary, na których znajdują się różne formacje roślinne, np. granica między lasem gęstym a lasem rzadkim (słabo przebieżnym - np. młode drzewa iglaste i dobrze przebieżnym - np. wysokie drzewa) czy granica między lasem a polem.

- białe na mapie to las dobrze przebieżny, a nie teren otwarty ;)

- Właściwie wszystkie podpowiedzi znajduje się w miejscach oczywistych, ale na wszelki wypadek w spojlerach przedstawiam kilka (nie wszystkie!) miejsc ukrycia podpowiedzi, które mogą stwarzać problem.

- O różnych porach roku różne formy terenu, szczególnie wodne mogą różnie wyglądać, proszę to mieć na uwadze :)

- mapka kreślona przeze mnie, zwiera jedynie to co uznałem za potrzebne. Nie była również robiona z aptekarską dokładnoscią ;)

- Jak w przypadku każdej skrzynki, również i ja proszę o dokładne maskowanie tej finałowej oraz tych etapów pośrednich, które tego wymagają z uwagi na ich połozenie przy drogach :)  Natomiast tam gdzie raczej nikt nie chodzi, maskować nie trzeba, a pojemniki mają być widoczne. Dla dobra przyrody i środowiska :)

 

Powodzenia :)

Qbacki 

 

EDIT 27 marca 2012 r.:

Minęło blisko 2 lata od założenia tego kesza. Do tej pory zdobywali go przede wszystkim InOwcy, którzy raczej z nim problemów nie mieli. Aby jednak umożliwić jego podjęcie także tym którzy nie biorą udziału w imprezach na orientację (do czego jednak gorąco namawiam), ujawniam zdjęcia wszystkich miejscówek (kolejność przypadkowa). Nadto wszystkie pojemniki z podpowiedziami  znajdują się aktualnie już na powierzchni ziemi :)  

 

Beschermde natuurgebieden
Deze cache bevind zich waarschijnlijk in een beschermd natuurgebied:  
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Afbeeldingen
Uroczyste odsłonięcie Głazu
Bąblowy Głaz...
Treść tablicy koło głazu, obecnie niestety już zniszczona...
Mapa okolic głazu i arena działań :)
Legenda, czyli oznaczenia znaków użytych na mapie. Może sie przydać nie tylko tu.
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich
Któryś z etapów pośrednich (widok 1)
Któryś z etapów pośrednich (widok 2)
finał
Logs: Gevonden 68x Niet gevonden 0x Opmerking 14x Alle logs