Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Twierdza Kostrzyn - Fort Sarbinowo - OP2498
Zorndorf
Właściciel: LadyMoon
Założyciel: omen1975
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 73 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-03-2010
Data utworzenia: 29-03-2010
Data opublikowania: 29-03-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 08-11-2022
143x znaleziona
4x nieznaleziona
13 komentarze
watchers 15 obserwatorów
305 odwiedzających
94 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
44 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, alex22, areckis, Arishia, art_noise, Bogas, bubuanddudu, Burzyki, Cezex, Charon7, Ciachol, Domin05, dorydr , Efedryna, elf19586, Esu & Aw, Gary i Izek, Hr. Jan Usz, jacek0707, jogury, KrystianT, Lam3r, MaciekBDG, Maleska, mangus i 27@, Mario&Monia, martuś, Miki., Nietoperzofilka, night_time, norbinorek, odkrywca14, OkOB , PDX, Plebek, QFerki squad, r00t7, Remol19, rzezimiech, salcia, sebastian, slawekragnar, słabakinia, wuzet
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Fort Sarbinowo

 

 

Fort w Sarbinowie jest jednym z niewielu obiektów o niepowtarzalnym klimacie tajemniczości.To wyjątkowe miejsce przyciąga do siebie od wielu lat historyków, poszukiwaczy przygód i skarbów. Budowla jest jednym z nielicznych opuszczonych zabytków dawnej sztuki militarnej. Zawiera niezliczone ilości podziemnych przejść, kryjówek i stanowisk strzeleckich.  

 

 

Krótki rys historyczny:

Pracę budowlane nad fortem zaczęto 30 kwietnia 1883 r. Zakończono je w grudniu 1887r. W ich wyniku powstał fort ceglany o typowym zarysie architektonicznym "Fortu Biehlera". Charakteryzuję go wał górny, wał dolny oraz sucha fosa broniona działami ukrytymi w kaponierach jak i przez dwie baterie zamykające dostęp do fortu.

 


Z górnego wału korzystała artyleria, której załoga umieszczała armaty w działobitniach obwarowanych poprzecznicami. Poprzecznica na osi forty mieści klatkę schodową łącząca górną kondygnację koszar czołowych z drogą wałową. Dwie poprzecznice sąsiadujące wyposażoną w wyciąg amunicji dla artylerii. Wał górny wyposażono również w cztery schrony pogotowia dla artylerzystów (dwa mniejsze pod wałem czołowym i dwa większe na barkach wału artylerii).

 


Wał dolny przewidziany był dla piechoty, dla której wybudowano pięć podziemnych schronów oraz poternę łączącą wał z kaponierami. Załogę fortu stanowiła jedna kompania zakwaterowana w koszarach czołowych środkowych i szyjowych.

Więcej szczegółowych informacji  znajdziesz tu.

 

Zwiedzanie fortu może zająć dobre kilka godzin, gdyż jest on naprawdę ogromny.  Stan techniczny budowli w niektórych miejscach pozostawia wiele do życzenia, więc dobrze jest poruszać się w obrębie głównych potern i pomieszczeń magazynowo-technicznych. Warto przejść się fosą dookoła fortu - widoki są naprawdę imponujące. Najdogodniejsza droga dojazdowa prowadzi z centrum Kostrzyna . Należy kierować się około 3,5 km w stronę Szczecina. Obok fortu znajduje się miejsce , gdzie można zostawić samochód. Dostęp pieszy lub rowerowy bez ograniczeń - leśną drogą. Koordynaty kesza wskazują budowlę fortu. Aby znaleźć kesza należy:

1. Dojechać do fortu.

2. Wejść do wnętrza główną poterną komunikacyjną przecinającą fort dokładnie w połowie jego szerokości.

3. Od wejścia należy udać się w stronę kaponiery północnej, około 80-90m mijając po drodze kilka rozwidleń korytarzy prowadzących do wewnętrznych pierścieni fortu.

5. Kiedy zatrzymasz się na rozwidleniu zobaczysz:

a) widok na wprost w stronę poterny prowadzącej do kaponiery północnej :

 

 

Widok w przeciwną stronę - droga, którą przyszedłeś :

 

 

 4. Kesz znajduje się na poziomie 0, w prawym skrzydle, pod ładnymi, kręconymi schodkami. Spojler na pewno pomoże odszukać.

 

 

 

Życzę owocnych poszukiwań i udanego zwiedzania twierdzy!

 

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Tego szukasz, a kesz Tuż obok
Spojler