Mała Bazylika barokowa pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej wraz z klasztorem OO. Dominikanów. Jej budowę rozpoczęto pod kierunkiem architekta Jana Buszta w 1632r, a konsekrowano w 1656r. Obecny rokokowy ołtarz główny został zbudowany w 1796r, jego centralną część zajmuje obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej stronie nawy głównej znajduje się kaplica św. Jacka, założyciela dominikanów w Polsce, a po prawej kaplica Matki Boskiej. Oryginalnością kościoła, zakrystii i korytarza dolnego w klasztorze jest bogata gipsatura i sztukateria. W muzeum zorganizowanym w przyległym do kościoła klasztorze można oglądać wiele obrazów, feretrony, stare kościelne chorągwie, rzeźby, meble i wszelkiego rodzaju pamiątki historyczne. W roku 2000 przy sanktuarium gidelskim powstała Droga Krzyżowa, Gidelska Kalwaria.
Miejsce te odwiedzają rzesze pielgrzymów z całej Polski jak również z zagranicy. Szczególnie przyciąga pielgrzymów słynąca z licznych uzdrowień Madonna Gidelska - niewielkich rozmiarów figurka Matki Boskiej, którą rolnik Jan Czeczek w maju 1515 roku wyorał z ziemi. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj "kąpiółki", tzn. obmywania raz w roku figurki w winie, które pielgrzymi zabierają na znak swej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem Chorych.
Kordy wskazują na wejście do bazyliki. Obok bardzo charakterystyczne drzewo z keszem. Ale uwaga - trudność podniesiona bo miejsce na widoku, a do tego jak już kesza wyciągniecie to się z nim nie da odejść dalej niż na 1 metr :)