Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ulica na cześć Zygmunta - OP9MZG
Owner: rozwadb
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Puzzle
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 27-02-2023
Date created: 27-02-2023
Date published: 27-02-2023
Last modification: 22-07-2023
4x Found
0x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
56 visitors
3 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: dawidnd, iwonia1999, keram58
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Take something to write  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zbytnio o Zygmuncie Krasińskim tak naprawdę nie będę się rozpisywał, bo każdy dorosły keszer (który ukończył szkołę średnią) orientuje się ,kim jest wspomniany człowiek. Z tego powodu będę chciał pokrótce o nim napisać, aby przybliżyć jego osobę.

 

Idąc za Wikipedią Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński (na serio, tak się nazywał) herbu Ślepowron to polski hrabia, a także poeta, dramaturg i prozaik. Jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu. A do tego wszystkiego II Ordynat na Opinogórze — warto prześledzić dokładne informacje w tej sprawie przynajmniej w źródłach internetowych.

 

Debiutował w 1828 jako autor przepojonych makabrą opowieści gotyckich. Już wtedy ujawniły się najbardziej charakterystyczne cechy pisarstwa Krasińskiego: jego obsesja cierpienia, zagłady i śmierci, a przy tym wewnętrzny konflikt między życiowym konwenansem a etosem romantycznej walki narodowowyzwoleńczej. W efekcie przyniosły one obfity plon w postaci twórczości literackiej pełnej frenezji, obrazów piekielnych oraz ostrych dysonansów na tle religijnym i społecznym. W późniejszym czasie – około roku 1847, wraz z wydaniem Ostatniego – wieszcz zastąpił skrajną rozpacz dotychczasowych dzieł przesłaniem etyki chrześcijańskiej, która z czasem, uzupełniona o myśl mesjanistyczną, przerodziła się w żarliwe zawołania do ewangelicznej miłości.

 

To, co przedstawiłem, to można też przeczytać w artykule pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Krasi%C5%84ski, gdzie oczywiście można poczytać więcej informacji na ten temat, jak ktoś by chciał więcej się dowiedzieć. Dla mnie warto doczytać w kontekście tytułu Ordynata.

 

Przechodząc do ulicy Zygmunta Krasińskiego w Warszawie to chciałbym też przedstawić parę krótkich faktów z wykorzystaniem portalu WIkipedia. Dla mnie jest to pierwsze źródło, które podało cokolwiek.

 

Wspomniana ulica Zygmunta Krasińskiego znajduje się w warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Po II wojnie światowej u wylotu ulicy, nad Wisłą, powstało nieistniejące już miejsce wywózki gruzu, które pochodziło ze zniszczonych budynków w miejscu, gdzie następnie wzniesiono osiedle Kępa Potocka. Wtedy to było jednym z czterech tego typu miejsc na terenie miasta. Reszta miejsc to: Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka i Kopiec Moczydłowski. Dwa ostatnie na pewno są obecnie jeszcze widoczne i wykorzystywane przez lokalne władze i ludność.

W celu odnalezienia finału skrytki trzeba odnaleźć informacje w różnych źródłach i podstawić pod wzór N 52° (A).(B*3)(C*2+1)(D+4)' E 020° (E+4).(F-1)(G-3)(H+1)'. Co do podstawienia odpowiednich cyfr pod litery to korzystajcie z poniższych pytań i podpowiedzi.


A — jakiej długości w metrach jest ulica Zygmunta Krasińskiego w Warszawie? A później  od wyniku odejmij 10 i podziel przez 196.

B — w którym roku pojawił się na ulicy Zygmunta Krasińskiego pierwszy w Warszawie przystanek z trawą na dachu? Później wybierz 3 cyfrę i to będzie to liczba B.

C — przy ulicy Krasińskiego znajduje się Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego. Jaki numer ma ten zespół szkół? Numer to Twoje C.

D — inną placówką edukacyjną jest Szkoła Podstawowa i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Warszawie. Ten budynek jest znany nie tylko z tego względu, zasłynął w czasie II wojny światowej. Znajdź jaki numer budynku jest przypisany do budynku szkolnego, w którym znajdują się szkoły. Suma cyfr to Twoje D.

E — sprawdź, przy jakim numerze budynku znajduje się Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Pierwsze dwie cyfry numeru budynku to Twoje E.

F — w Warszawie znajduje się też plac Krasińskich i czasami można się pomylić ze skojarzeniem miejsc. Proszę, odnajdź informację, w którym roku stał się przestrzenią publiczną. Później pierwszą cyfrę z roku podstaw pod literę F.

G — w Katowicach znajduje się też ulica Zygmunta Krasińskiego. Znajdź informacje, na temat którego listopada 1927 przekazano działkę przy ul. Zygmunta Krasińskiego 3 Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu pod budowę Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Druga cyfra dnia to Twoje G.

H w którym roku rozpoczęto budowę osiedla Krasińskiego w Lublinie? Druga cyfra z sumy to Twoje H.

 

Skrytka dostępna też w systemie Geocaching.

W pobliżu finału znajduje się inna skrytka OC, więc uwaga co podejmujecie.

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 11 times, Hits: 3 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 0x All entries