Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gra terenowa OC#12 - "Gdzie trafi działo?" wersja 2 - OP2402
Za rozwiązanie zadanka - nagroda
Właściciel: Johnny224
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 91 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-03-2010
Data utworzenia: 12-03-2010
Data opublikowania: 12-03-2010
Ostatnio zmodyfikowano: 15-04-2019
7x znaleziona
2x nieznaleziona
8 komentarze
watchers 10 obserwatorów
97 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

W ramach przygotowań do matury z matmy kolejne zadanko, a w nagrodę keszyk. Właściwie bardziej będzie to fizyka niż matematyka, ale bez liczenia się nie obędzie. 

Hmm. Jest jednak pewien problem z tą skrzynką, bo została odcięta przez czynniki zewnętrzne. Ale pomysłu trochę szkoda, więc postanowiłem zainstalowac wersję 2. Ci, co zaliczyli wersję poprzednią mogą jeszcze raz przystapić do działania, bo de facto powinna to być nowa skrzynka.

Wersja 1 (nieaktualna, pozostawiam historyczny ślad)

W punkcie o współrzędnych kesza (współrzędne tej wersji cache'a: N52°15.255' E20°57.552') znajduje się działko z 2WŚ. Nie za bardzo się na tym znam, ale wygląda to na jakiś ppanc 47mm (a może 57?). Działko jest tu ustawione ni przypiął, ni przyłatał, bo ten teren bardziej kojarzy się z koszarami carskimi niż z 2WŚ. BTW tuż przy działku znajdują się resztki silosa, w którym niegdyś trzymano zboże na mąkę dla żołnierzy carskich. Wojacy mieli w pobliżu własną piekarnię, a że było kogo nakarmić, to roboty piekarze mieli bez liku (nie wiem, ile to jest lik?). Warto też zerknąć na tyły dawnego domu oficerskiego, który stoi przy ul. Kozielskiej (między torami a działkiem) - prawdopodobnie będziecie przechodzić obok, bo innej drogi nie ma. Zwróćcie uwagę na dość swobodne podejście domowników do zabudowy balkonów. Istna wolna amerykana, ale wolnoć Tomku w swoim domku.

 

Wersja 2

Przenosimy sie więc do nowego, aktualnego miejsca, w którym zresztą był już kiedyś kesz, ale teraz nic tu nie ma. Mamy zatem armatkę (działko) pamiętające czasy "Cudu nad Wisłą", a więc roku 1920. Działko to miało stanowić wzmocnienie obrony Pałacu Kazimierzowskiego, ale nie zostało użyte, bo Pilsudski pod Radzyminem zrobił dobrą robotę. Potem gdzieśtam jeszcze walczyło na różnych frontach, aby w 1921 powrócić pod Uniwersytet. Dość zabawna (jeśli tak można powiedzieć) była jego historia po II Wojnie światowej. Działko mimo totalnej ruinacji wszystkiego dookoła przetrwalo nienaruszone. Potem, jak wiadomo, zmienił się u nas ustrój i armatka skierowana na wschód bardzo biła po oczach naszych ówczesnych polityków, więc postanowiono skierowac lufę w kierunku pałacu (ręce opadają). Potem było znacznie gorzej. W 1948 postanowiono jednak przetopić armatkę w jakiejś hucie i mozna powiedzieć historia się urwała. I nagle w 1990 roku odnaleziono bliźniaczą armatkę w jakiejś jednostce wojskowej i tym razem ocalono jej dalszy wątpliwy żywot ustawiając w miejscu historycznej armatki z epoki "Cudu nad Wisłą". W ten sposób stoi do dziś ku powszechnej radości.

 

Do dzieła

Wracamy jednak do skarbu. Waszym zadaniem będzie załadowanie wirtualnego naboju do tego działka i jego odpalenie (również wirtualne). W miejscu, w które traficie będzie ukryty malutki cache  (już jak najbardziej realny). Do osiągnięcia sukcesu potrzebny więc będzie odpowiedni wzorek, który pozwoli Wam wyliczyć miejsce wybuchu pocisku. Mam nadzieję, że tym razem już nikt nie przestawi działka. Parametry do obliczeń ustalacie na podstawie usytuowania działa. No tak, ale na skutek bardzo prawdopodobnych błędów i niedokładności w określaniu tych parametrów punkty trafienia obliczane przez Was (w tym obliczony przeze mnie) mogą być różne i być może trzeba będzie sprawdzić kilka podejrzanych miejsc. No, ale nikt nie mówi, że ma być łatwe trafienie za pierwszym strzałem. Dla ustalenia uwagi dodam, że kąt wystrzału, czyli pochylenie (pitch) zaokrąglamy do dziesiątek stopni, a azymut skierowania wystrzału do 2°.

I teraz mały przekręt. Nie będziemy oczywiście bawić się w całą balistykę. Pomijamy ewentualne czynniki zakłócające lot pocisku, takie jak opór powietrza, siłę Coriolisa, zmianę masy pocisku w trakcie lotu itp. Ale, żeby nie było za łatwo uwzględniamy wiatr wiejący poziomo w kierunku dokładnie przeciwnym do kierunku lecącego pocisku. Wiatr wieje z prędkością 15m/s. Dodatkowym uproszczeniem jest to, że wiatr nie oddziaływuje na składową pionową prędkości pocisku. Ponadto musimy pogorszyć, i to dość znacznie, parametry techniczne działa. Jeśli byśmy tego nie zrobili, to punkt trafienia znajdowałby się dużo dalej niż ma to miejsce w rzczywistości, gdy jest uwzględniana balistyka. I tak: prędkość wylotowa pocisku w naszym przypadku będzie równa 133.248m/s. W prawdziwym wystrzale w tego typu działku wynosi ona prawdopodobnie gdzieś między 700 a 900m/s.

 

Zatem do dzieła (tzn. do działa)

Kesz to pojemniczek po filmie.

 

Edit:

Widzę, że mogą wystąpić różnice w wyznaczaniu azymutu, ale przyjęte zaokrąglenia powinny uczynić kesz zddobywalnym. Może nie za pierwszym podejściem, ale jednak. W sumie wychodzi kilkanaście możliwości, z których sporo od razu odpada z powodu niemożliwości ukrycia kesza w danym miejscu. Ostatecznie jest to gra terenowa.

 

I jeszcze jedna bardzo istotna informacja: przyjmujemy, że kesz znajduje się na tej samej wysokości co armatka. Innymi słowy: nie uwzględniamy nierówności terenu. 

Przestrzegam też przed punktowym poszukiwaniem skrytki. Zawsze należy uwzględniać pewien obszar poszukiwania wynikający z nieuniknionych błędów pomiarowych. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Gdzie trafi działo? fotka do v1
Dom oficerski od frontu _fotka do v1
Gdzie tu