Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[OiP] Echa leśne hrabiego Platera - OP9M7W
(częściowy) Rezerwat Białaczów
Właściciel: Biały Indianin
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.26 km
Data ukrycia: 03-03-2023
Data utworzenia: 15-12-2022
Data opublikowania: 13-03-2023
Ostatnio zmodyfikowano: 30-06-2023
12x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
42 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: EOP.TEAM, Wojtek.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

    Park krajobrazowy obok palacu łączy się od zachodu z rezerwatem Białaczów sprawiając, że całość stawia go w rzędzie najrozleglejszych tego typu zespołów rezydencjalnych w Polsce. 

    Częściowy Rezerwat Białaczów o powierzchni 21,87 ha, ma za zadanie zachowanie grądu z udziałem lipy, jawora i buka oraz łęgów olszowo-jesionowych i wiązowo-jesionowych oraz bogatej flory i fauny. W części zachowały swój naturalny charakter, zwłaszcza w północnym fragmencie. Rezerwat nie posiada aktualnego planu ochrony, ale w dniu 14 lipca 2011 r. doszło do huraganu, w wyniku którego zniszczono ok. 7 ha drzewostanu - najcenniejszych fragmentów starodrzewu w wieku sięgającym 200 lat. Z powodu działań człowieka, obserwuje się nadmierny udział sosny i brzozy, niedostateczny udział dębu oraz występowanie gatunków obcych jak robinia akacjowa, dąb błotny i dąb czerwony.

    Przy drodze do wsi Kowalów (na odcinku Białaczów - Ossa zaraz po lewej stronie) stoi tablica upamiętniająca niszczący huragan Feliks z 2011 r. i utratę rosnącej w tamtym miejscu 140-letniej alei modrzewiowej; na ziemi opoczyńskiej zniszczeniu uległo około 2 tysięcy hektarów lasu. Mocno zniszczony został również park przy pałacu Małachowskich. 

    Gospodarkę leśną w części lasów majątkowych w XIX wieku prowadzono wg planów urządzeniowych (np. plany urządzeniowe dla majątku Białaczów i Rożenek były wykonane już w latach 1875-1880). Podobnie było w okresie międzywojennym, a właściciel Białaczowa, Zygmunt Stefan Plater (1870-1934) otrzymał złoty medal za wzorowe prowadzenie gospodarki leśnej na wystawie Towarzystwa Rolniczego w Radomiu w 1923 r.; wiedzę nabył podczas studiów w Niemczech. 

    Jeszcze przed I wojną światową Zygmunt Plater założył w Warszawie Wydział Leśny. Instrumentem propagowania pomysłów w zakresie gospodarki leśnej białaczowski hrabia uczynił czasopismo "Leśnik Polski", które współredagował i na łamach ktorego udzielał się jako publicysta. Na początku drugiej dekady XX w. założył Okregowe Towarzystwo Rolnicze, swoim zasiegiem obejmujące powiat opoczyński. Miało ono stanowić wzór zgodnej wspólpracy ziemian i chłopów. Pracę na rzecz lokalnej społeczności traktował jako oczywisty obowiązek, wynikający z akceptacji etosu ziemiańskiego.       

 

Herb Ludwika Kazmierza hr. Broel-Platera (1844-1909) , ojca Zygmunta Stefana (1870-1934)

 

    Sam ród Platerów pochodził ze średniowiecznej Westfalii (Niemcy), ale później liczni jej przedstawiciele się polonizowali. W czasie I wojny światowej, kiedy to od 1915 r. ziemie Królestwa Polskiego znalazły się pod zarządem wojskowym Niemiec i Austrii, hrabia Plater stanął na czele Komitetu Obywatelskiego powiatu opoczyńskiego, wchodził także w skład władz lubelskiego Komitetu Ratunkowego. Pierwszoplanowym celem tych organizacji było udzielanie pomocy bezdomnym, chorym, uciekinierom z terenów objętych działaniami zbrojnymi.

    Już w odrodzonej Polsce Zygmunt Stefan Plater sympatyzował z ruchem narodowym, choć łudził się mitami o odrodzeniu monarchii.  Zdecydownie wystepował przeciw reformie rolnej, uwazając ją za zamach na świętą i nienaruszalną własność prywatną. Krytyczny wobec słabych rządów II RP, jednocześnie przywódcę sanacji Jóżefa Piłsudskiego (1867 - 1935) obarczał za krew przelaną podczas zamachu majowego.

    Hrabia inicjatywę utworzenia w Białaczowie straży ogniowej, następnie został jej prezesem oraz finansował zakupy potrzebnego sprzetu. Myśląc o potrzebie podnoszenia poziomu kulturalnego miejscowej ludności Platerowie zorganizowali bibliotekę publiczną. Dbali także o opiekę nad najmłodszymi, którą zapewniała ochronka załoźona w 1919 r. w Białaczowie.

    Ciekawostkę stanowi fakt, ze Zygmunt Stefan zaangażował się w okresie międzywojennym w nieudany projekt stworzenia wytwórni filmowej (wraz z centrum rozrywkowo-uzdrowiskowym) w odległym o 50 km majątku w Bliżynie, na wzór Hollywood;  udziału w projekcie w roku 1929 odmówiła słynna Pola Negri (1897-1987)

     Rezerwat Białaczów znajduje się na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Równiez przez Białaczów przebiega trasa "Piekielnego Szlaku"

 

O skrzynce

Proszę podejmować z wyczuciem i maskować naturą wokoło!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Początek ścieżki --- Punkt startowy
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Echa letnie do stawów...
w obszarze
Tablica pod Kowalowem po huraganie Feliks 2011