Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(N27) Malmo moimi oczami - OP9HU9
podróże własne
Właściciel: norbinorek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Szwecja > Sydsverige
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-04-2022
Data utworzenia: 26-04-2022
Data opublikowania: 26-04-2022
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2022
4x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
16 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

cześć , chciałbym Was zaprosić na krótki spacer po nieco sennej ale sympatycznej mieścinie Malmo . To doskonałe miejsce startowe min. do rozpoczęcia podróży po Szwecji jak również do poznania pobliskiej duńskiej Kopenhagi .

Malmö – miasto w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej Skania, siedziba władz regionu administracyjnego Skania, powstałego w 1997 roku po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad, ośrodek administracyjny gminy Malmö.

Ja będąc tu trochę ponad 3 dni nieco poznałem to miasto . Z Polski mamy łatwy przelot na pobliskie lotnisko z skąd możemy dojechać w pobliże dworca centralnego . 

Wygodną i sprawdzoną formą transportu do centrum Malmö jest autobus. Rekomenduję  sieć Flygbussarna oraz Grahundbus. Ich zaletą jest duży komfort jazdy oraz regularne kursy co około poł godziny. Podróż trwa także około 30 minut, więc nie będziemy jechać długo. Kurs autobusem z lotniska do Malmö wyniesie około 170 koron, a bilet zarezerwujemy przez internet. Warto dokonać takiej rezerwacji, aby uniknąć kolejki przed autobusem i dostać odpowiadające nam miejsce. Co ciekawe busy są zsynchronizowane z przylotami samolotów - odjeżdżają co pół godziny, więc spokojnie zdążymy wysiąść z samolotu i odebrać bagaż. Warto zwrócić uwagę na czas przylotu do Malmö, gdyż autobusy nie kursują całą dobę, ostatni odjeżdża po 23.

Będąc niemal w centrum wpierw udałem się w kierunku HSB Turning Torso – wieżowiec sfinansowany przez firmę HSB w Malmö, a zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiaga Calatravę. Budowa wieżowca rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005 r. Konstrukcja zbudowana jest na 9 pięciobocznych bryłach z pięcioma piętrami każda . Po drodze mijamy ciekawe budynki , rzeźby i skwery a podchodząc do pobliskiego wybrzeża w oddali dostrzeżemy słynny Most nad Sundem – wantowy most drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegający nad cieśniną Sund, łączący stolicę Danii - Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. Drugi co do długości most na świecie łączący dwa państwa. Oficjalnie otwarto go dla ruchu samochodów 1 lipca 2000.

Wracamy do centrum , chwilę pokreciliśmy się po starym mieście gdzie widzimy stary ratusz , budynki z czasów świetności min.

Kungsparken – rozległy park z kanałami wodnymi, po których można pływać kajakami bądź łodziami z elektrycznymi silnikami. Mnóstwo zieleni, bogactwo odmian drzew, krzewów i kwiatów. Wiele wijących się alejek i urokliwych zakątków. Oaza ptactwa. Dobre miejsce na piknik, spacer, do opalania się.

Lilla Torg (Mały Rynek) – starówka Malmo, powstała w szesnastym wieku. Bardzo mały, wionący historią ryneczek w środku dużego nowoczesnego miasta. Wiele knajp i kafejek, księgarni, sklepów z pamiątkami. Mieszkańcy podkreślają, że nic się na nim nie zmieniło od wieków i tam gdzie cztery wieki temu była piekarnia, dziś też będzie piekarnia.

St. Petri – St. Peter’s Church (Kościół św. Piotra) – kościół parafii Malmö Sankt Petri församling w Malmo, należącej do szwedzkiego Kościoła ewangelicko-luterańskiego (Svenska kyrkan). Kościół ukończono w 1346 roku, powstał on na miejscu dawnego kościoła romańskiego. W latach 1840-1850 przeszedł gruntowną renowację. Kościół jest piękny i zdecydowanie inny od tych, jakie można zobaczyć w Polsce. Wielkie wrażenie robi też brzmienie zabytkowych organów.

Slottstradgarden – park, który łatwo rozpoznać po charakterystycznym zabytkowym wiatraku. Położony jest nieopodal największych atrakcji turystycznych. Idealne miejsce by usiąść w kawiarence, zamówić coś do picia i dać odpocząć strudzonym nogom.

Malmo Stadsbibliotek – biblioteka miejska. Budynek wyróżnia się z otoczenia i zachęca by do niego wejść, rozsiąść się i poprzeglądać książki, zwłaszcza stare ilustrowane rycinami kroniki, mówiące o dziejach dalszych i bliższych miasta Malmo.

Technology & Maritime Museum – muzeum, którego tematyka poświęcona jest technologi i żeglarstwu. Muzeum składa się z dwóch głównych części. Pierwsza poświęcona jest morskiej faunie, są tam różnego rodzaju akwaria, terraria , egzemplarze spreparowanych zwierząt. Druga część, usytuowana w oddzielnym budynku, zawiera zbiory zabytkowych pojazdów, samolotów i innych wynalazków technicznych. Można np. wejść do wnętrza łodzi podwodnej i obsługiwać jej instrumenty. Muzeum jest jedna z najlepiej znanych na świecie atrakcji Malmo i najchętniej odwiedzaną przez turystów. Na tą atrakcję przeznaczyliśmy dzień 3 bo można tu spędzić wiele godzin . Za cenę 40 koron mamy dostęp zarówno do muzeum techniki ( gdzie bierzemy udział w eksperymentach , poznajemy historię nauki i wejdziemy do prawdziwej łodzi podwodnej ) jak również głównego budynku muzeum w pobliskim zamku oraz dwóch miejsc powiązanych z nimi . 

https://malmo.se/museer

jeżeli masz ochotę na coś morskiego do jedzenia to proponuję przejechać się autobusem linii 7 spod Dworca Centralnego w kierunku Ön do samego końca . Bilet kosztuje 28kr ( https://www.skanetrafiken.se/biljetter/kop-biljett3/#/kop-biljett) tu pod kordami : 55.35.113  12.55.501 znajdziecie sklep rybny w połączeniu z tawerną . Robią jedzenie ze wszystkiego co pływa w morzu. 

https://www.limhamnsfiskrokeri.se/

  • jesli chodzi o kesza to umieściłem mały klipsiak w ładnym pareczku , to taki mój ślad obecności w tym miejscu , raczej spokojne do dyskretnego podjęcia 
Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- polski ślad w Malmo
Interesujące miejsce --- stary rynek i targowisko LILLA TORG
Interesujące miejsce --- KOLOROWA DZIELNICA - DZIELNICA MUŁZUMAŃSKA
Interesujące miejsce --- ZAMEK I JEDNOCZEŚNIE MUZEUM , 100 M. DALEJ JEGO FILIA MUZEUM NAUKI
Interesujące miejsce --- smaczna tawerna rybna
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
malmo wiezowiec
most malmo
malmo rynek
malmo muzeum
spojler
Wpisy do logu: znaleziona 4x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy