Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krzyż dębowy - OP9FAQ
Krzyż dębowy pamięci Powstańców Listopadowych
Właściciel: Sofijka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-09-2021
Data utworzenia: 16-09-2021
Data opublikowania: 24-09-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 01-10-2021
19x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
60 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrytka powstała w ramach projektu "Ukryta historia Brwinowa" realizowanego przez Fundację Sofijka - edukacja i rozwój z Brwinowa w ramach programu "Działaj Lokalnie".  Opiekunkami skrytki jest Magda i córka Tosia

Jest to miejsce pamięci - uszanuj je

 

Krzyż usytuowany na skwerze przy ulicy Grodziskiej w pobliżu ronda Wacława Kowalskiego jest miejscem upamiętnienia egzekucji dokonanej w tym miejscu przez wojska carskie na ochotnikach chcących walczyć w powstaniu listopadowym.

Pierwotnie został wzniesiony w sierpniu 1832 r. przez mieszkańców Brwinowa w pierwszą rocznicę śmierci poległych w tym miejscu straceńców.

Jest to jedyna pamiątka w Brwinowie związana bezpośrednio z czasami powstania listopadowego.

 

Historia krzyża opisana została przez regionalistę Grzegorza Przybysza na podstawie przekazu dawnego mieszkańca Brwinowa Remigiusza Rutkiewicza - byłego pracownika stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Będąc bowiem jeszcze chłopcem, usłyszał od sędziwych mieszkańców Brwinowa, a ci z kolei od miejscowych włościan następującą relację:

Przypominali sobie, jak wojska rosyjskie pod dowództwem Paskiewicza, tuż przed żniwami, wyparły nasze wojska z Sochaczewa, Bolimowa, a część szła przez grodziskie i brwinowskie lasy na Nadarzyn i Raszyn. 

I dalej:... Nasza wszytka młodzież szła do oddziałów jenerałów Chłapowskiego i Skrzyneckiego, oraz do Sowińskiego na Wolę, a kogo z żołnierzy złapali – brali do niewoli, a jak złapali powstańców z kosami, to ich wieszali i właśnie w tym miejscu, tu gdzie później postawilim krzyż, stała szubienica. 

 

W marcu 1919 r. z inicjatywy Remigiusza stary krzyż z napisem „1830” wymieniono na nowy dębowy i ogrodzono sztachetami, a teren wokół ozdobiono krzewami i drzewami. Na krzyżu umieszczono metalową wstęgę z napisem „Roku zmartwychwstania 11.XI.1918 Polski - kolejarze”

Na krzyżu również zamieszczono godło Polski i symbol kolejarski. Od tego roku kolejarze brwinowscy objęli nad nim opiekę.. W sierpniu 1995 r. w 164-tą rocznicę śmierci staraniem Zarządu Miasta i Gminy Brwinów krzyż został odbudowany wraz z otoczeniem. Dzisiaj krzyżem opiekuje się Gmina Brwinów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Krzyż dębowy