Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Na ziemi nieznanej - OP9AYE
Mesa pod chmurką
Właściciel: eliksir
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Gotowa do szukania
Czas: 48:00 h    Długość trasy: b.d.
Data rozpoczęcia wydarzenia: 09-04-2021
Data utworzenia: 10-01-2021
Data opublikowania: 10-01-2021
Ostatnio zmodyfikowano: 09-04-2021
19 Uczestniczyło
25 Będzie uczestniczyć
10 komentarze
watchers 15 obserwatorów
253 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

 

PROLOG

 

 

W roku 1135 do rybackiego portu w Pucku przeprowadza się pochodząca z Gdańska rodzina Fiszermann. Zygmunt Fiszermann wraz z żoną i dziećmi planuje zająć się połowem ryb którego od najmłodszych lat uczył się od swojego ojca. Mając jedynie swoją łódź i to co udało mu się odzyskać ze spalonego gospodarstwa swojego ojca udaje im się osiedlić w osadzie portowej.

 

 

Średniowieczny Port w Pucku

 

 

Niestety wody Bałtyku nie zawsze są na tyle łaskawe aby mógł on spokojnie wyżywić swoją dziesięcioosobową rodzinę z rybołóstwa jednak mając w ręku morski fach chwyta się przeróżnych prac związanych z żeglarskim rzemiosłem sukcesywnie przekazując nabytą wiedzę swoim potomkom. Później przez około dwieście lat jego synowie, wnuki a później prawnuki kontynuują rodzinną tradycję do czasu kiedy stan wody w morzu bałtyckim podnosi się do tego stopnia że istnienie portu w dotychczasowym miejscu staje się niemożliwe. W 1348 roku Puck uzyskuje prawa miejskie i zostaje ulokowany w okolicach dzisiejszego (2021) rynku gdzie z zalanej przez wody Bałtyku osady przenosi się większa część przodków Zygmunta. Jedynie 30-stoletni Kacper Fiszermann nie może pogodzić się ze 'zniknięciem' portu i postanawia wraz z żoną i dziećmi odpłynąć swoją łodzią w poszukiwaniu lepszego losu i portu który będzie choć trochę przypominał ukochany Puck za czasów świetności. Od tego czasu dla reszty rodziny słuch po nim ginie a on sam po kilku latach tułaczki osiedla się w szwedzkim Halmstad. Rodzina odnajduje się w Szwecji i nie w głowie im powrót do ojczyzny.

Jest wiek XVII i przodkowie Kacpra dalej mieszkają w pięknym Halmstad. Rdzenni Szwedzi zdają sobie sprawę z pochodzenia rodziny Fiszermann jednak ze względu na zasługi dla morskiego rzemiosła, pracowitość oraz zaangażowanie w budowaniu świadomości morskiej traktują ich jak swoich. Dopiero w trakcie trwania wojny polsko-szwedzkiej kiedy podczas Bitwy pod Oliwą 28 Listopada 1627 roku na wodach zatoki gdańskiej zatopiony zostaje przez Polaków Szwedzki okręt Solen postanawiają wygnać z miasta rodzinę z polskim pochodzeniem. Rodzina Fishermann zmuszona jest spakować cały dobytek na łódź i wyruszyć w podróż w poszukiwaniu 'ziemi obiecanej'. Będąc świadomym pochodzenia i przodków postanawiają wrócić do Pucka aby spróbować odnaleźć swoje korzenie i kontynuować morskie tradycje rodziny w rodzimym kraju. Wyruszają z początkiem kwietnia. Podróż morska nie trwa długo i nie należy do najtrudniejszych jednak po minięciu Rybitwiej Mielizny jednostka nie mając na pokładzie nawigatora który znałby akwen zatoki puckiej 9 kwietnia 1628 roku wpływa na płyciznę a załoga złożona wyłącznie z członków rodziny Fiszermann w wyniku pogarszających się warunków atmosferycznych zmuszona jest opuścić jednostkę udając się wpław do najbliższego brzegu. Docierają do pozostałości po starożytnej osadzie łowców fok koło Rzucewa a że zbliża się noc szukają schronienia w pobliskim lesie...

 

 

 

 

 

 

ZAPRASZAMY

 

 

...wszystkich na keszerskie spotkanie terenowe które odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2021 w okolicach Rzucewa. Na kordach spotkania znajduje się Leśna Stanica Łowiecka a spotkanie ma charakter namiotowo-kempingowy. Dla osób które nie czują się na siłach spać w namiocie w połowie kwietnia pobliskie miejscowości (Rzucewo, Osłonino, Puck) oferują noclegi w przeróżnej postaci od niedrogich domków po piękny neogotycki pałac z XIX wieku. Podczas eventu nie zabraknie nowych skrzynek a już istniejące stanowią świetne wypełnienie keszerskiego weekendu. Dla lubiących jednoślady w najbliższym sąsiedztwie znajduje się sporo skrzynek z projektu Rowerowe Pomorze a miejsce spotkania można potraktować jako bazę wypadową do ich zdobywania jadąc zarówno w stronę trójmiasta jak i półwyspu:

 

 

 

Rowerowe Pomorze

 

 

 

Osoby zainteresowane współtworzeniem eventu w jakikolwiek sposób oraz chętne do dołożenia swojej cegiełki w postaci nowej skrzynki/skrzynek (z sugestią na tematykę związaną z morzem) proszone są o kontakt ze mną pod adresem: eliksir1981@gmail.com lub telefonicznie S03-01B-Z4Z. Sugestie i uwagi mile widziane.

 

 

TO TYLE...

 

 

...wkrótce więcej informacji.

z keszerskim pozdrowieniem

eliksirNCT & GeoPiraci

 

 

Ed 2021.04.08

Start ogniska i event właściwy został przesunięty na godziny wieczorne czyli 19-20.

Kajaki ze względu na wzgląd i pogodę na tą chwilę odwołane. Reszta bez zmian.

Obrazki/zdjęcia
NCT
NCT
Stanica1
Stanica2
Stanica3
Trasa kajakowa
Głębokości na trasie kajakowej
świeżo uwarzone