Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Śladami Polski Walczącej - Redakcja "Kuriera Kujawskiego" - OP1EF5
Właściciel: Plebek
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 217 m n.p.m.
location Województwo: Polska > łódzkie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
time Czas: 0:05 h    wayTo Długość trasy: b.d.
hidden Data ukrycia: 02-09-2009
creation-date Data utworzenia: 02-09-2009
published-date Data opublikowania: 02-09-2009
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 15-03-2018
znaleziona 258x znaleziona
nieznaleziona 12x nieznaleziona
komentarz 8 komentarze
watchers 13 obserwatorów
visits 99 odwiedzających
votes 170 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: daroo88, dionizos, nemesis., telefonalarmowy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem  Zalecane szukanie nocą 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL


Łódź była jedynym miastem na obszarze okupowanym przez Hitlera liczącym powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie ludność rodzima była pozbawiona dostępu do środków masowej komunikacji w jej własnym języku!. Naród nasz miał być sprowadzony do poziomu niewolniczej siły roboczej nieprzejawiającej żadnych aspiracji kulturowych. Taka polityka.


Jak się robiło gazetę?

Normalnie. Najpierw potrzebne były informacje. Prawdziwe, a nie gadzinowe. Te zdobywało się, słuchając radia. Posiadanie radioodbiornika było zabronione, słuchało się więc u kogoś odważnego. Nie było Radia Maryja, które zasięg ma wszędzie - trzeba było łapać Londyn. Potrzaskane to było jak "Lato z radiem", często dodatkowo zaszyfrowane.

Nasłuchane informacje do redakcji, tj. czyjegoś mieszkania przynosili kurierzy. Często zapisane w głowie, bo co by było, jakby Gestapo z notatkami złapało? Potem pisało się teksty, do tego robiło tajne wywiady i zabronione zdjęcia. Pisanie też było niebezpieczne, bo nawet za posiadanie maszyny do pisania był szafot. Gotową dokumentację kurierzy nosili do drukarni - tym razem w wersji papierowej, co wiązało się z całą kombinatoryką omijania patroli, łapanek, granatowych, nalotów i srających gołębi.

Zimą z 1941 na 1942 r. kolportowano np. ulotkę „Mróz tępi robactwo" - o froncie wschodnim (swoją drogą, ciekawe którą stronę bitwy autorzy mieli na myśli). Często przedrukowywano w prasie ulotki brytyjskie, zamieszczano dużo informacji o polityce okupanta wobec Kościoła - areszt i przewiezienie 800 księży w „niewiadomym kierunku", likwidacja i dewastacja świątyń oraz uczynienie z nich magazynów (ich los podzieliły nawet przydrożne kapliczki i krzyże). Na to Polacy byli szczególnie wyczuleni - i to im zostało do dziś.

Tworzono tutaj także prasę enowską, czyli po niemiecku, przeznaczoną dla Niemców. Podszywano się pod wydawnictwa i drukarnie niemieckie, siano w niej defetyzm, mylono wroga. Pisano np. o rzekomych spiskach przeciw Hitlerowi Rudolfa Heesa, o niemieckim podziemiu, Czarnej Róży, rozkładzie w niemieckiej armii i gospodarce. Dla łódzkiego BIP priorytetowe były gazety: „Der Soldat", „Die Frontkampfer" i „Erika". W dwóch pierwszych zajęto się opisywaniem zbrodni niemieckich, akcentując, że krew plami mundur żołnierza frontowego i niepotrzebnie podsyca opór podbijanych narodów. Odnoszono się też do sojuszów, krytykując współpracę z Japonią i Włochami. „Erika" publikowała karykatury Hitlera, Himmlera, Goringa, Goebbelsa - całej śmietanki. Do tego zabawne teksty wyśmiewające okupanta, z których sam okupant się naśmiewał. Całość uzupełniały tabloidy dotyczące funkcjonariuszy administracji hitlerowskiej - ośmieszające ich przez podawanie kompromitujących faktów z życia prywatnego.


Ranni niemieccy żołnierze, otrzymując polską ulotkę byli święcie przekonani, że pisali ją ich zwierzchnicy - przecież zgadzał się nawet bawarski dialekt ich półku; niemieccy cywile czytali polską fałszywkę, myśląc, że pochodzi ona z Berlina, a oficerowie otrzymywali od najwyższego dowództwa polskie pisemne rozkazy stawienia się za kilka dni we Francji - po kilku dniach stawiali się na miejscu i okazywało się, że jednak nikt ich nie wzywał - co więcej, zostali zwolnieni za samowolne, bezcelowe podróże.


Przy tworzeniu każdej z gazet pracowało co najmniej kilkanaście osób, ulotkami zajmowały się specjalne wydziały, pieczęciami i dokumentami komórki legalizacyjne, w roznoszeniu ulotek uczestniczyły dziesiątki kurierów, tysiące fałszywych donosów podpisywane były każdy inną ręką. Tak codziennie ryzykowały życie tysiące ludzi. Tyleż samo ginęło, nie doczekawszy efektów swojego poświęcenia. Ci co doczekali wyzwolenia, w nagrodę trafiali do sowieckich więzień. Część zamordował wyzwoliciel. Ci co przeżyli, niepodległości, o którą walczyli doczekali dopiero po 44 latach.

Gloria Victis

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Bomba - Całkowity dystans: 36 km

Obrazki/zdjęcia
skarb jest blisko.
Wpisy do logu: znaleziona 258x nieznaleziona 12x komentarz 8x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia