Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - OP1E00
Założona przez Qpa Team
Właściciel: maritza
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 847 m n.p.m.
location Województwo: Polska > małopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 15-08-2009
creation-date Data utworzenia: 15-08-2009
published-date Data opublikowania: 15-08-2009
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 08-08-2014
znaleziona 754x znaleziona
nieznaleziona 8x nieznaleziona
komentarz 19 komentarze
watchers 20 obserwatorów
visits 226 odwiedzających
votes 496 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 34 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: allbert1, Bartek111, bolerob, Bućki, Chelsea118, coza, Dallas, eshabe, fredzio, freney, gotik09, joutsen, Kika, KT & SL, legokid, Mariusz65, Meliades, mieszko, NasTroje, Nataszka, niePełnoSzprytNii, payut89, radowan401, Rea79, rene_zeń, Ronin_Vincent, sajgon, silentium, sivas908, telefonalarmowy, tolek-cacek, Whatever, Wrzos, ZalewHK
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Zapraszamy do przepięknego miejsca.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem to pierwszy zakopiański cmentarz przy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku. 

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Cmentarz otacza kamienny mur. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki; wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu kapliczkami, góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Wiele z nich powstało w pracowni Władysława Hasiora (gdy jeszcze uczył w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem), m.in. rzeźby na grobie Marii Witkiewiczowej, Jerzego Fedorowicza - "Pimka", Antoniego Rząsy, Wandy Widigierowej).

Zaraz przy wejściu, z prawej strony znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Stanisław Marusarz (z żoną lreną), Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński, na którego nagrobku zawsze palą się lampki przyniesione przez dzieci. Naprzeciw, po drugiej stronie alejki, znalazł swoje miejsce grób Władysława Orkana, z jego lewej strony spoczęły prochy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, z prawej zaś Tytusa Chałubińskiego, a w drugim rzędzie Sabały i Stanisława Witkiewicza. W głębi cmentarza, znajdują się nagrobki Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Jana Długosza, Antoniego Rząsy. Przy bramie - grobowiec rodziny Chramców, mogiła ks. Józefa Stolarczyka, a nieco dalej Beaty Obertyńskiej.

Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847-1852. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu replika częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny.

 

Skrzynka mikro ukryta w murze otaczającym cmentarz, od wewnętrznej strony, na wysokości grobu Kornela Makuszyńskiego, a dokładniej za kamienną płaskorzeźbą w tym murze. Nie trzeba kopać, ani nic odrywać od muru. Wystarczy sięgnąć za płaskorzeźbę. 

 

pierwsze osoby proszę o korektę współrzędnych, bo mój GPS szalał :) 

Obrazki/zdjęcia
cmentarz
miejsce ukrycia
dokładnie tu