Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tropem Wilczym-Stary - OP9565
Żołnierze wyklęci - żyli prawem wilka
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > warmińsko-mazurskie
Cache type: Puzzle
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 28-02-2020
Date created: 28-02-2020
Date published: 29-02-2020
Last modification: 21-04-2023
32x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
38 visitors
22 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: szybka
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Seria poświęcona ludziom oddziałom walczącym z komunizmem, ich sylwetki i dokonania w czasie tzw „Powstaniu Antykomunistycznym”

Józef Wyrwa ps. „Furgalski”, „Stary” to legendarny dowódca partyzancki związany z ziemią opoczyńską.  Urodził się w Lipie (powiat konecki) w 1898 r. W okresie międzywojennym był nauczycielem w Szkole Powszechnej w Libiszowie w powiecie opoczyńskim, a od 1936 r. kierownikiem szkoły w Lipie. We wrześniu 1939 r. służył w Batalionie Obrony Narodowej 4 pp Leg. Po klęsce wrześniowej wrócił na Kielecczyznę.

 28 października 1939 r. razem z synem Tadeuszem spotkał się z mjr Henrykiem Dobrzańskim „Hubalem” w gajówce Jana Barana w Zychach. Utworzył miejscową placówkę, która współpracowała z oddziałem majora, a sam przybrał pseudonim „Furgalski”. Wyrwa kilkakrotnie na prośbę Dobrzańskiego udawał się do jego matki do Krakowa. Przechowywał także otrzymany w miejscowości Piskorzeniec dziennik bojowy. Ostatni raz rozmawiał z majorem na dwa dni przed jego śmiercią w lasach spalskich.

Wyrwa podporządkował się koneckiemu ZWZ.  Na jesieni 1942 r. zorganizował oddział partyzancki, który wszedł skład Narodowych Sił Zbrojnych pod kryptonimem „Las 2”. Oddział „Starego” w dniu 4 października 1944 r. dołączył do 25 pp AK. Wyrwa został dowódcą II batalionu, w skład którego weszły 4 kompanie. Warto dodać, że pierwszy kontakt oddziału „Starego” z pułkiem miał miejsce w sierpniu 1944 r. Jednak wówczas do przyłączenia nie doszło.

W chwili przyłączenia do 25 pp AK oddział liczył 80 partyzantów i składał się z trzech plutonów, dwóch strzeleckich i jednego ckm. Dowódcą pierwszego plutonu był ppor. Edmund Waligóra „Edmund”, „Walicki” , drugiego plut. pchor. Zdzisław Filingier „Roszak”, a trzeciego ckm plut. pchor. Marian Chrząstowski „Zadora”. Oddział był dobrze uzbrojony, szczególnie cenne były dwa cekaemy typu „Maxim”. W składzie oddziału było około 10 Rosjan. Zachował się meldunek, w którym mjr Leśniak powiadamia o dołączeniu oddziału: „W dniu dzisiejszym dołączył kpt. Stary plus 2 oficerów i 75 szeregowych do 25 pp. jako komp. 5-ta strzelecka”.

Kpt. „Stary” cieszył się dużym poważaniem i uznaniem w pułku. Uczestniczył z oddziałem w większości potyczek, za swoje zaangażowanie w walce otrzymał Krzyż Walecznych. Po rozformowaniu pułku oddział przebywał w okolicy Radoszyc. 17 stycznia zostali rozbrojeni przez Armię Czerwoną. „Stary” został uwięziony w więzieniu w Kielcach, a 9 sierpnia 1945 r. oswobodzony przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”. W marcu 1947 r. razem z synem Wyrwa opuścił kraj. Zmarł 3 czerwca w 1970 r. w Madrycie.

 

Odpowiedź podstaw do wzoru :

N 54°  00. X

E 20°  28. Y

Pytanie : Data dołączenia oddziału „Starego” do 25 pp AK ?

A – 18.08.1943    – X 232    Y- 743

B – latem 1944    – X-333    Y- 556

C – 4.10.1944      – X-301    Y- 521

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Read more about reactivation of geocaches here
OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 11 times, Hits: 11 times.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Józef Wyrwa ps. „Stary”
Log entries: Found 32x Not found 0x Note 0x All entries