Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fokarium Helskie - OP94U7
Właściciel: Grazka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-02-2020
Data utworzenia: 10-02-2020
Data opublikowania: 10-02-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 27-03-2023
32x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 5 obserwatorów
162 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Antosiu, Asek19, atena.pl, Blakii727, Czarodziej, galowianie, Gor3iLLaZ_PL, Hr. Jan Usz, p0p3y, palinq, Rausz, raven1989, Supermira, telefonalarmowy, TSW, Włóczykij.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Fokarium

O FOKARIUM

 

Fokarium, będąc częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz badań i ochrony fok podjęto znacznie wcześniej. Inspiracją była udana próba wyleczenia, pierwszej dostarczonej na rehabilitację do helskiej placówki foki o imieniu Balbin.

Ranne zwierzę podjęto z plaży w Juracie 31 marca 1992 roku. Od tego dnia, rozwijając badania biologiczne, weterynaryjne i hodowlane nad fokami, helski ośrodek w sposób praktyczny wspomaga międzynarodową akcję odtwarzania i ochrony zasobów tych zwierząt na Bałtyku. Wyleczone tu foki, podobnie jak uzyskany z hodowli przychówek wypuszcza się na wolność. Są one obiektami prowadzonych obserwacji naukowych.

FOKA

foto https://fokarium.pl/foki/poznaj-baltyckie-foki/

Wypuszczanie fok ma na celu także uzupełnienie strat, jakie ich bałtycka populacja ponosi wskutek nierozważnej działalności człowieka (zanieczyszczeń morza, rybołówstwa, zakłóceń). 
Czyni się to także po to, aby foki szare żyjąc w obrębie całego morza, spełniały pozytywną rolę drapieżnika i były testerem czystości morskiego ekosystemu, w tym jakości ryb które konsumuje człowiek.

wypuszczenie

foto https://hel.ug.edu.pl/rehabilitacja/

W fokarium bada się m.in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi, a także stan zapasożycenie oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. 
Zapoznając się z historią życia fok, zwiedzający fokarium poznają problemy ochrony przyrody Bałtyku. Pracownicy placówki uczą i informują wszystkich, którym tego rodzaju wiedza jest potrzebna – od dzieci po polityków. Dla młodzieży szkolnej prowadzony jest specjalny projekt edukacyjny np. "Błękitna Szkoła".

karmienie

foto https://fokarium.pl/dla-odwiedzajacych/

UWAGA

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami! Celem jego powstania nie było też stworzenie turystycznej atrakcji lecz miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy. Nie jest fokarium również przedsięwzięciem komercyjnym. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności.

tekst http://www.fokarium.pl

KESZ

Aby znaleźć skrzynkę, należy zlokalizować ją na terenie wystawy stałej "Ssaki naszego morza" w części dotyczącej fok (budynek) - spostrzegawczość bardzo się przyda Dla znalazców kesza czekają certyfikaty. Dla pierwszego odkrywcy przewidziany jest certyfikat FTF, który będzie umieszczony bezpośrednio pod keszem. Do logu internetowego konieczne będzie odwiedzenie fokarium: należy znaleźć na powietrzu ekspozycję ze zdjęcia, następnie zapamiętać pierwsze słowo, które znajdziecie w zaczernionym na spojlerze miejscu.

Skrzynka dostępna jest we wszystkie dni tygodnia i nie ma potrzeby rezerwacji. Godziny otwarcia fokarium i muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza" uzależnione są od pory roku -  czynne są codziennie od 10.00 do 16.00. Opłata za wstęp do fokarium kosztuje 15 zł (normalny)/ 10 zł (ulgowy) w tym na wystawę "Ssaki naszego morza". Możliwość wejścia na karmienia fok z prelekcją: 11:00 i 14:00.

 

Życzę wszystkim poszukiwaczom foczych przyjemności

 

 

ps data odpalenia skrzynki nie jest przypadkowa - w dniu dzisiejszym, tj. 10 lutego 2020 roku, przypada setna rocznica zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Obrazki/zdjęcia
Spojler
foka
wypuszczenie
karmienie