Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
RIJEKA - OP94K2
Tu wynaleziono torpedę...
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Chorwacja > Kontinentalna Hrvatska
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-01-2020
Data utworzenia: 26-01-2020
Data opublikowania: 26-01-2020
Ostatnio zmodyfikowano: 26-01-2020
2x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
19 odwiedzających
1 x oceniona
Oceniona jako: b.d.
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

RIJEKA

Rijeka (wł. Fiume, niem. St. Veit am Flaum, także Pflaum) – miasto w północno-zachodniej Chorwacji, stolica żupanii primorsko-gorskiej, siedziba miasta Rijeka. Leży nad Zatoką Rijecką Morza Adriatyckiego, na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak. W 2011 roku liczyło 128 735 mieszkańców.

Ośrodek przemysłowy kraju i największy chorwacki port handlowy (m.in. dowóz ropy naftowej), rybacki i tranzytowy. Rozwinięty przemysł: stoczniowy, maszynowy, chemiczny, papierniczy, materiałów budowlanych, włókienniczy i spożywczy. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej z rurociągiem naftowym do rafinerii w Sisaku oraz port lotniczy.

Największe znaczenie i świetność miasto przeżywało w średniowieczu – dogodne położenie sprzyjało bogaceniu się na handlu, wysokie mury chroniły przed najeźdźcami. Rijeka należała początkowo do Chorwacji, następnie przeszła we władanie węgierskie, a w XV wieku pod rządy Habsburgów. W 1723 proklamowana „wolnym portem. W XIX wieku rozwój gospodarczy; od 1870 jednostka administracyjna (podlegająca bezpośrednio pod jurysdykcje Budapesztu) wchodząca w skład Krajów Korony Świętego Stefana – węgierskiej części dualistycznych Austro-Węgier.

Początkowo po I wojnie światowej miasto stało się przedmiotem sporów pomiędzy Włochami a nowo powstałym Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W czasie negocjacji dotyczących przyszłości Rijeki miasto zajął włoski awanturnik Gabriele d’Annunzio (1919) i proklamował objęcie władzy na tym obszarze (Regencja Carnaro).

W 1920 Włochy oraz Królestwo SHS porozumiały się i powstało Wolne Miasto Rijeka (Fiume), jednak w 1924 uległo ono podziałowi – większość terytorium i samo miasto zostało przyłączone do Królestwa Włoch. Granica pomiędzy Rijeką a miejscowością Sušak biegła jak dawna granica pomiędzy terytorium Rijeki i Królestwem Chorwacji (autonomicznym regionem w węgierskiej części Austro-Węgier).

Po II wojnie światowej w 1947 miasto zostało przyłączone do Jugosławii.

 

CIEKAWOSTKA....

Torpeda została wynaleziona i po raz pierwszy wyprodukowana właśnie w Rijece. Z dawnej fabryki torped dzisiaj można zobaczyć tylko jej pozostałości, czyli mury. Fabrykę zbudowano w 1866 roku przez Iwana Luppisa, emerytowanego oficera, kierującego się chęcią zaprojektowania sposobu obrony portu. Wspólnie z brytyjskim inżynierem Robertem Whiteheadem zaprojektował tu pierwszy torpedę. W Rijece mieści się muzeum torped. 

 

SKRZYNKA

Normalnej wielkości schowana w miejscu dość ruchliwym bo na jednym z głównych deptaków miasta czyli Jalacićevom trgu. Zlokalizowana przy charakterystycznej fontannie...o której parę słów...

...23 czerwca 1977 r. W Rijece podpisano umowę o przyjaznej współpracy między Rijeką i Kawasaki w Japonii. Kilka lat później, w imię tej przyjaźni, japońskie miasto wzniosło fontannę na placu Jelacowym, symbolizując przyjaźń chorwacko-japońską. W momencie zakładania fontanny w 1988 r. Plac nazwano Placem Belgradzkim, a po odzyskaniu niepodległości Chorwacji został nazwany na cześć byłego chorwackiego bana, a także gubernatora Rijeki Josipa Jelacica.

 

Skrzynka schowana w krzakach po prawej stronie. 

Skrzynka posiada HASŁO do logu. Odszukaj po prawej stronie fontanny  tabliczkę z fotospojlera. Hasłem jest brakująca - zamazana część napisu na zdjęciu.

Wprowadzenie hasła podyktowane jest tym , że takie kesze często giną, a z uwagi na bardzo ograniczone możliwości serwisu uniemożliwił by to w przypadku straty pojemnika jego zaliczenie. 

Proszę o reaktywowanie skrzynki w przypadku zaginięcia bez konieczności uzyskania zgody założyciela. Dzięki. 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fontanna i miejsce ukrycia wskazane strzałką
tabliczka z hasłem
Wpisy do logu: znaleziona 2x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy