Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Doły - OP9462
Owner: lukooo
Please log in to see the coordinates.
Altitude: m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 31-12-2019
Date created: 31-12-2019
Date published: 31-12-2019
Last modification: 27-04-2022
10x Found
0x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
27 visitors
7 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Jeanpaul
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Doły

Doły były jedną z wsi otaczających Łódź, położoną na wschód od ówczesnej wsi Bałuty. Nazwa "Doły" wzięła się od pagórkowatego terenu, na którym podłożona była wieś.

Pierwsza wzmianka o Dołach pochodzi z 1413 roku. Wieś Doły była majątkiem szlacheckim. W okresie wojen z połowy XVII w. wieś Doły została zrujnowana, a w XVIII w. były to tereny zarosłe lasem lub krzakami, stanowiące część wsi Bałuty, na których nie było żadnego budynku mieszkalnego.

Wieś Doły została częściowo włączona do granic administracyjnych Łodzi w 1906 roku. Pozostałą część wsi Doły włączono do Łodzi w 1915 roku.

Część z terenów dzisiejszego osiedla Doły została włączona do Litzmannstadt Ghetto oraz do obozu prewencyjnego dla młodych Polaków.

Na terenie osiedla, przy ul. Brackiej, znajduje się założony w 1892 roku Cmentarz Żydowski, największa żydowska nekropolia w Europie, będąca celem wycieczek z Polski i Izraela. We wschodniej części osiedla znajduje się powstały w 1896 roku zespół cmentarzy na Dołach, będący miejscem ostatniego spoczynku wielu zasłużonych ludzi związanych z Łodzią a są wśród nich m.in.: Ludwik Benoit, Kazimierz Dejmek, Aleksander Fogiel, Wirgiliusz Gryń, Wojciech Jerzy Has, Katarzyna Kobro, Bogusław Mec, Grzegorz Palka czy Bogusław Sochnacki. Po stronie południowej osiedla w 1932 roku bł. o. Anastazy Pankiewicz założył klasztor Zakonu Bernardynów (w okresie II wojny światowej klasztor był siedzibą hitlerowskiego Biura Rasowego), w tym samym roku rozpoczęto budową kościoła pw. Św. Elżbiety Węgierskiej, obok klasztoru w 1978 roku powstała parafia pw. Św. Elżbiety Węgierskiej. Nieopodal klasztoru w 1977 roku wybudowano według projektu B. Kardaszewskiego gmach Akademii Sztuk Pięknych. Naprzeciw klasztoru znajduje się Instytut Pediatrii Uniwersytetu Medycznego (Szpital im. M. Konopnickiej).

 

Pictures
ASP
Log entries: Found 10x Not found 0x Note 1x Picture 5x All entries Gallery