O restauracji :
Przed II wojną światową na parterze kamienicy znajdowała się restauracja „U Abrama”, której właścicielem był Abraham Kronenberg.
Właściciel często był nękany przez bojówki nacjonalistyczne, które niszczyły szyld restauracji. Kronenberg postanowił zmienić nazwę na inną, wybierając pierwsze imię na literę „A”, jakie mu przyszło do głowy. Podobno nowy szyld „U Adolfa” miał zawisnąć w dniu, w którym do władzy w Niemczech doszedł Adolf Hitler.
W czasie okupacji restauracja zmieniła właściciela, którym został Apolinary Lewicki oraz nazwę na „Bar Rekord”. Po wojnie w miejscu restauracji otwarto aptekę, która istnieje po dziś dzień. Obecnie od 2005 roku „Kamienica pod Sowami” została wpisana do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej.
O Samej Kamienicy :
"KAMIENICA POD SOWAMI"
na skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Okrzei, dawniej Petersburskiej i Brukowej
Kamienica mieszcząca się na rogu ulic Okrzei i Jagiellońskiej należy do najwartościowszych zabytków na Pradze. Dzięki rzeźbom uskrzydlonych sów umieszczonych na fasadzie kamienica ( rzeźby aktualnie w konserwacji ) otrzymała nazwę „Domem pod Sowami” lub „Kamienicą pod Sowami”. Oprócz sów obecne są także inne elementy dekoracyjne płaskorzeźby nietoperzy i mitycznych smoków. Kamienica została wzniesiona około 1906 roku przez architektów: Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa (obaj architekci byli autorami projektu obiektów Domu Wychowawczego Starozakonnych i Domu Akademickiego) dla księcia Witolda Massalskiego, który pobierał tylko czynsz, sam, bowiem mieszkał w swojej kamienicy na ulicy Lwowskiej. Można przypuszczać, że dochody nie były wysokie, bo na początku lat trzydziestych XX wieku, lokatorzy skarżyli się na odpadające gzymsy i przeciekający dach.W narożniku kamienicy mieści się półokrągły wykusz basztowy, który wcześniej wieńczył hełm. Na fasadzie kamienicy odnaleziono cenny zabytek z czasów zaborów. Jest to metalowa tabliczka z nazwą i numerem ulicy „Moskiewska 29” napisaną po polsku i po rosyjsku. Obecnie owa tabliczka wzbogaciła zbiory Muzeum Historycznego m. st. Warszawy.
Koodrynaty wzięte są z google maps
O kesza kesz jest większy od „czopka” a mniejszy od pudełka po filmie.
Nieopodal wejścia do Apteki od ulicy Okrzei pod oknem.
Uprasza się o ostrosze podejmowanie miejsce dosyć ruchliwe.
W skrzynce znajduje się
tylko logbook proszę zabrać ze sobą
pisadła.
Dla pierwszych 3 znalazców przewidziane są imienne certyfikaty.