Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kaplica grobowa Langendorffów - OP937T
Właściciel: szabla
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-11-2019
Data utworzenia: 03-11-2019
Data opublikowania: 03-11-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2019
17x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
65 odwiedzających
14 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Blondi, dalmatynczyk, damian211289, HazelEyes, noorbi, uhuhu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kaplica grobowa rodziny von Langendorff, którzy w latach 1880-1939 byli właścicielami wsi Kawcze, wzniesiona według projektu nieznanego architekta w stylu nawiązującym do neoklasycyzmu. Oryginalności budowli nadaje kopuła z lukarnami nad głównym pomieszczeniem oraz portyk kolumnowy poprzedzający główne wejście.

Historia
W 2. poł. XIX w. właścicielami wsi Kawcze byli von Langendorffowie. Z ich inicjatywy został wzniesiony pałac otoczony parkiem oraz zabudowania folwarczne z zachowanymi budynkami obory, stodoły oraz domu ogrodnika, wpisanymi do rejestru zabytków. Kaplica grobowa rodziny została wzniesiona najprawdopodobniej w 1880 roku.

Opis
Kaplica grobowa rodziny von Langendorffów jest położona w lesie, na pd. od wsi Kawcze, na wsch. od drogi łączącej ją z Konarzewem i Łaszczynem oraz na pd. od drogi między Gierłachowem i Zakrzewem (N: 51º40’32.38”, E:16º51’50.43”).

Kaplica o neoklasycznych cechach stylistycznych, została wzniesiona na rzucie kwadratu z ośmiokolumnowym portykiem poprzedzonym schodami od zachodu. Główne wejście do kaplicy znajduje się po stronie zachodniej.
Bryła kaplicy jest zwarta, jednokondygnacyjna z prostopadłościennym głównym pomieszczeniem, podpiwniczonym i nakrytym stropem płaskim z centralnie umieszczoną kopułą z lukarnami i, pierwotnie, krzyżem w zwieńczeniu. Od zach. główne pomieszczenie poprzedza portyk kolumnowy na cokole, z czterema kolumnami od frontu oraz dwoma parami kolumn po bokach, poprzedzony schodami o czterech stopniach.

Kaplica została wzniesiona z cegły i otynkowana. Kopuła jest pokryta papą (pierwotnie była to blacha na deskowaniu). Piwnice są nakryte sklepieniami. Posadzka w głównym pomieszczeniu jest ceramiczna, w piwnicy - ceglana. Kartusz herbowy rodziny von Langendorff został wykonany z piaskowca.

Elewacje kaplicy są jednokondygnacyjne, zakomponowane analogicznie z każdej strony. Gładkie, otynkowane lica ścian wznoszą się na wysokim cokole, wieńczy je opaska i nieznacznie przewieszony profilowany gzyms. Naroża elewacji są podkreślone boniowaniem. Na osi elewacji frontowej znajduje się prostokątny otwór drzwiowy we wnęce, ujęty prostym portalem z masywnym gzymsem w zwieńczeniu. Nad nim umieszczono kartusz z herbem rodziny von Langendorff zwieńczony siedmiopałkową koroną baronowską. Elewację frontową poprzedza ośmiokolumnowy portyk na wysokim cokole, przed którym znajdują się schody. Kolumny nawiązują formą do toskańskich, posiadają gładkie trzony oraz proste kapitele z motywem kimationu w echinusie i prostą płytą abakusa. Trzon kolumny pod kapitelem jest otoczony opaską z powtarzającym się motywem rozetek. Kolumny wspierają proste belkowanie zwieńczone nieznacznie przewieszonym profilowanym gzymsem. Skrajne kolumny przy licu fasady zostały zastąpione pilastrami o analogicznej kompozycji.

W elewacji tylnej znajduje się półkoliście zamknięty otwór okienny ujęty tynkowaną opaską z kluczem w zwieńczeniu.
Wnętrze kaplicy jest jednoprzestrzenne, nakryte kopułą o pierwotnie polichromowanym podniebieniu, którego ślady zachowały się do dzisiaj. Ściany, pierwotnie otynkowane, artykułowane są płytkimi arkadami o pełnych, szerokich i profilowanych łukach archiwolt wykonanych z kształtek ceglanych, wspartych na pilastrach. W otworze okiennym w tylnej ścianie zachowała się żeliwna rama pierwotnego przeszklenia.

 

https://zabytek.pl/pl/obiekty/kawcze-kaplica-grobowa-rodziny-von-langendorff

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kaplica
obszar poszukiwań
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria