Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół pw. NSM w Białymstoku - OP932Y
Modernizm w Białymstoku
Właściciel: hratli
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-10-2019
Data utworzenia: 23-10-2019
Data opublikowania: 26-10-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 13-08-2022
10x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
93 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: crl_ost, Piotr the Keszer, rubin, scrush, tomaszg, wzorowy
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Przed zbudowaniem obecnego kościoła, prawie na tym samym miejscu, stał drewniany kościół pounicki, liczący ponad 300 lat. Służył on katolikom obrządku wschodniego - unitom - do 1842 r., kiedy po kasacie unii przez cara został zamieniony na cerkiew prawosławną. W czasie I Wojny Światowej w 1915 r. prawie wszyscy prawosławni z Dojlid wyjechali do Rosji wywożąc ze sobą otoczony czcią obraz Matki Bożej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości opuszczoną świątynię Ministerstwo Oświecenia i Wyznań Religijnych w 1919 r. przekazało katolikom. W czerwcu tego roku dziekan białostocki ks. Julian Chalecki poświęcił ją pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej.


W okresie międzywojennym planowano podział parafii na część miejską i wiejską. Dla części miejskiej z inicjatywy proboszcza ks. Adolfa Ołdziejewskiego wybudowano w 1937 r. w folwarku Pod Krzywą (obecnie ulica Ciołkowskiego) tymczasowy drewniany kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla. Stał się on nowym centrum życia religijnego parafii. 25 czerwca 1941 r. uciekający przed Niemcami Rosjanie kościół spalili, a ks. Ołdziejewskiego wraz z ojcem i wieloma parafianami zamordowali. W tej sytuacji duszpasterstwo ponownie skupiło się przy starym kościele. Po wojnie starą świątynię powiększono. W 1947 r. ks. proboszcz Antoni Lewosz rozpoczął starania o budowę nowego kościoła w Dojlidach. Projekt świątyni sporządził białostocki architekt inż. Stanisław Bukowski. Budowę z wielkim zaangażowaniem parafian prowadzono w latach 1949-1955. 28 sierpnia 1955 r. Biskup Władysław Suszyński dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Stary kościół rozebrano. Stanisław Bukowski projektował konsekwentnie także wyposażenie wnętrza kościoła oraz ogrodzenie cmentarza kościelnego i cmentarza grzebalnego. Płaskorzeźby w prezbiterium projektowała art. mal. Placyda Bukowska. Wykonawcą był art. rzeźb. Jerzy Machaj. Drogę Krzyżową z ceramiki wykonała art. rzeźb. Irena Pławska z Warszawy. W 1960 r. ufundowano dzwony. W 1965 r. wykonano szlachetne tynki. W 1970 r. wyposażono kościół w organy. W latach 90-tych został przeprowadzony generalny remont kościoła. W 1997 r. wykonano nową aranżację prezbiterium wg projektu art. plast. Krystyny Zawadzkiej. Ołtarz boczny i epitafium ks. Antoniego Lewosza i ks. Stanisława Suchowolca wykonał art. rzeźb. Krzysztof Jakubowski. Obrazy Jezusa Miłosiernego, Matki Boskiej Częstochowskiej i Niepokalanego Serca Maryi zostały namalowane przez art. plast. Józefa Zdziecha.


Dzięki swej architekturze kościół jest jednym z ciekawszych obiektów tego czasu w Polsce. Dwunawowa budowla, silnie zgeometryzowana, ze swoistą dekoracją, nawiązuje do międzywojennego modernizmu. W 1994 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków przez Konserwatora Wojewódzkiego w Białymstoku. Parafia Dojlidy została zmniejszona obszarowo i liczbowo przez powstanie kolejnych parafii: Świętego Wojciecha w Białymstoku (1979 r.), Ducha Świętego w Białymstoku (1987 r.), Krzyża Świętego w Grabówce (1989 r.) oraz Chrystusa Króla w Białymstoku (1990 r.) po wybudowaniu kościoła pod tym wezwaniem przez całą parafię dojlidzką i przez utworzenie parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Dojlidach Górnych (2001 r.). W latach 1986-89 Dojlidy stanowiły centrum modlitw i Mszy św. za Ojczyznę w Białymstoku, organizowanych przez ks. Stanisława Suchowolca – kapelana Solidarności. Dnia 30 stycznia 1989 r. został on skrytobójczo zamordowany na plebanii w Dojlidach. Przy kościele znajduje się jego grób. Na 50-lecie konsekracji kościoła zostały wykonane monumentalne drzwi wejściowe ze scenami maryjnymi wg projektu art. rzeźb. Krzysztofa Jakubowskiego, który też wykonał płaskorzeźby do tych drzwi.
Kościół zaprojektowany w stylu modernistycznym możemy zaliczyć do jednych z najciekawszych obiektów sakralnych wybudowanych po wojnie nawet w skali krajowej.


Źródła informacji:
http://www.ciekawepodlasie.pl
http://www.parafiansm.pl/o-parafii/historia-parafii.html

https://www.parafiansm.pl

Z prywatnych wątków – w tym kościele odbywały się różne sakramenty osób z naszego keszoteamu :)

 

Kesz:

I etap:

Kordy zaprowadzą Cię pod kościół. Przed bramą znajdziesz tablicę, z której musisz odczytać drugi w kolejności rok. Zapisz rok w formacie ABCD. Uwaga do wszystkich etapów - nawiasów nie mnożymy.

Podstaw do wzoru: N 53.06.(D-A)(C-A)(B-C)

                                  E.23.12.(C+A)C(D-C)

Kordy doprowadzą Cię do drugiego etapu. 

II etap:

Na miejscu znajdziesz dwie daty, rok z pierwszej daty to: EFGH (pod ptakiem).

Podstaw do wzoru: N 53.06.(E+1)G(G+E)

                                  E.23.12.F(H-E)H

Kordy doprowadzą Cię do trzeciego etapu. 

III etap:

Znajdź ostatni rok na tablicy. Zapisz rok w formacie KLMN.

Podstaw do wzoru: N 53.06.(K+L+M+N)M(K-M)

                                  E.23.12.(K+N)L(Nx2)

Finał

Otwieraj ostrożnie, aby skrzynka trochę pożyła. 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół