Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wypędzeni - OP92LZ
Właściciel: IPN_Poznan
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-09-2019
Data utworzenia: 19-09-2019
Data opublikowania: 21-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 06-12-2023
69x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
109 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Podczas okupacji, ramach działań germanizacyjnych niemieckie władze rozpoczęły wysiedlanie ludności polskiej. Akcją wysiedlania objęto w zasadzie całą ludność Kraju Warty nie nadającą się do zniemczenia, czyli Polaków i Żydów. Realizację wysiedleń  powierzono utworzonemu 11 października 1939 roku w Poznaniu Specjalnemu Sztabowi Przesiedlenia Polaków i Żydów, przekształconemu później na Centralny Urząd Przesiedleńczy z siedziba w Poznaniu i ekspozyturą w Łodzi, który podlegał wyższemu dowódcy SS i policji w Kraju Warty oraz IV Departamentowi w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy.

Pierwsze nakazy opuszczenia danej miejscowości i powiatu otrzymali Polacy już w październiku i listopadzie 1939 r. w ramach tzw. dzikich wysiedleń, dokonywanych z inicjatywy władz lokalnych. Natomiast zorganizowane akcje wysiedleńcze oparte były na zarządzeniach Reichsführera Heinricha Himmlera, w myśl których wydalona miała być warstwa przewodząca duchowo społeczeństwu polskiemu. Byli to m.in. członkowie partii i organizacji społecznych, nauczyciele, rzemieślnicy i kupcy. Usuwały ich formacje policyjne w drodze brutalnej przemocy. Wyrzucani z mieszkań wraz z rodzinami, transportowani byli pod eskortą do nowych miejsc przeznaczenia. Wysiedlonych Polaków umieszczano początkowo w rożnych punktach zbornych - w Poznaniu wysiedleni przebywali w obozie przesiedleńczym w dzielnicy Główna.

Wskutek tych działań władze niemieckie wysiedliły ok. 140 tys. Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a ok. 400 tys. poddały tzw. wewnętrznym przesiedleniom polegającym na zmuszaniu ich do pozostawienia całego mienia nieruchomego oraz części ruchomego i udania się do innych, gorszych jakościowo miejsc (z jednej miejscowości do drugiej, z centralnych dzielnic miast na peryferie, z lepszych mieszkań na gorsze, z większych gospodarstw na mniejsze, biedniejsze).

Na miejsce wysiedlonych Polaków osiedlano Niemców z krajów bałtyckich, Wołynia, wschodniej Małopolski, Besarabii, Lubelszczyzny, północne i południowej Bukowiny, Dobrudży, Bośni, Alzacji, z obszarów położonych nad Morzem Czarnym oraz z terenów III Rzeszy.

Oprac. Marcin Podemski

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 69x nieznaleziona 4x komentarz 0x Wszystkie wpisy