Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cytadela - OP92LU
Nazywana Twierdzą jednej bitwy
Eigenaar: IPN_Poznan
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-09-2019
Gemaakt op: 19-09-2019
Gepubliceerd op: 21-09-2019
Laatste verandering: 10-10-2020
36x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
52 x Bekeken
28 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Beschrijving PL

 

 

Cytadela jest dziś dla mieszkańców Poznania jednym z ulubionych miejsc wypoczynku. Mimo dramatycznej przeszłości, na co dzień na Wzgórzu Winiarskim panuje atmosfera sielska. Przychodzą tutaj, by pospacerować, pojeździć na rowerze, rolkach, urządzić piknik, pograć
w piłkę. Zapominają, że jeszcze niedawno w tym miejscu stała potężna forteca. Kiedyś poznaniacy zrobiliby wiele, by miejsce to wymazać z historii. Dziś mieszkańcy nie wyobrażają sobie Poznania bez niego. Cytadela -nazwa określa teren wzgórza, położonego na północ od centrum miasta, na którym do 1945 r. znajdował się fort Winiary. Granice Cytadeli, wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii "Poznań". Fort Winiary powstał w l. 1828-39 na gruntach wysiedlonych wsi Bonin i Winiary.

A zatem jaka jest jego historia?

Był to największy fort artyleryjski w Europie. Zbudowali go Niemcy. Prace na Wzgórzu Winiarskim rozpoczęto w 1828 roku. Po sześciu latach na Cytadeli, nazywanej Fortem Winiary pojawili się pierwsi żołnierze. Zakończenie budowy całego kompleksu nastąpiło w 1842 roku. Fort był sercem Twierdzy Poznań, czyli dwóch pierścieni fortyfikacji otaczających miasto. Umocnienia zostały stworzone na wypadek wojny z Rosją. Granica pomiędzy zaborami przebiegała kilkadziesiąt kilometrów dalej. Twierdza nie została jednak wykorzystana w XIX wieku, jak również podczas I wojny światowej. W trakcie powstania wielkopolskiego Cytadela została w błyskawicznym tempie opanowana przez Polaków. W dwudziestoleciu międzywojennym na Cytadeli stacjonowały między innymi wojska łączności, znajdowała się tu również stacja nasłuchowa. Natomiast we wrześniu 1939 roku, fort ponownie został przejęty przez Niemców. Dopiero w 1945 roku stał się ostatnim punktem oporu Niemców uciekających przed Armią Czerwoną. Ogrom sowieckich dział i czołgów Armii Czerwonej dokonały zniszczenia fortyfikacji Cytadeli w znacznym stopniu. W latach następnych rozebrane, gdzie na południowym stoku wzgórza urządzono cmentarz żołnierzy radzieckich. Tak kończył się kolejny rozdział w historii Wzgórza Winiarskiego. Losy fortu wydawały się przesądzone. Nikt nie myślał o jego odbudowie. W oczach Polaków uchodził za symbol brutalnej niemieckiej dominacji. Żal i niechęć poznaniaków była tak wielka, że rozważano zburzenie cesarskiego zamku oraz Cytadeli. Przez lata pozostałości kolejnych budowli były konsekwentnie rozbierane. Wreszcie w 1970 roku w miejscu dawnego fortu oficjalnie został otwarty park.

Na Cmentarzu Bohaterów Polskich spoczywają min. Cytadelowcy – cywilni mieszkańcy Poznania, zmobilizowani do walk o Cytadelę w 1945 r., zbiorowe mogiły ofiar represji niemieckich, Franciszek Witaszek - lekarz, szef poznańskiej komórki Związku Odwetu Armii Krajowej a także ofiary Poznańskiego Czerwca 1956 r oraz represji komunistycznych.

Oprac. Katarzyna Książkowska, Witold Sobócki

 

 

Logs: Gevonden 36x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs