Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 63 - OP92CL
Droga z Mokotowa
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-09-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 27-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 01-10-2019
59x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
56 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                   keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Do dziś pośrodku Al. Ujazdowskich (Siegesstrasse)róg ul. Wilczej znajduje się właz kanałowy służący powstańczej komunikacji miedzy walczącymi dzielnicami. To tedy ewakuowali się obrońcy Mokotowa. 27 września wyszedł tu wraz ze swym oddziałem kpr. podch. Jerzy Sienkiewicz ps. „Rudy”, który wspomina:

Przy wyjściu z kanału pomagała mi łączniczka podpułkownika „Sławbora”, komendanta Podobwodu Śródmieście Południe, Konstancja de Phull-Rakowska „Barbara”. Z kanału wyprowadziłem dwóch swoich przyjaciół – Andrzeja i Kazika Imrothów z plutonu 1140, z którymi rozpoczynałem powstanie na Czerniakowie. Śródmieście potraktowało nas jak dezerterów, którzy uciekli z Mokotowa przed końcem walki."

Było to bardzo przykre - mówi „Rudy” - do dziś nie mogę tego zrozumieć". Opowiada także, że panował wówczas ogromny głód. Chodzili ze ściśniętymi żołądkami.(Cytat z - Przewodnik po powstańczej Warszawie J.S. Majewski, T. Urzykowski).

Nasz bohater walczył w Śródmieściu do upadku Powstania. Po wojnie represjonowany. Warto zapoznać się z jego Powstańczym biogramem.

Na ścianie budynku przy ul. Al. Ujazdowskie 43 znajduje się tablica z informacja o wejściu do kanału, trasie przemarszu podczas ewakuacji 26 i 27 sierpnia obrońców Mokotowa.

Skrzynkę dedykuję Nigeryjczykowi, Augustowi Agbola O'Brown, uczestnikowi Powstania Warszawskiego. 

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Droga Mokotowa
Al. Ujazdowskie 28
Jeśli musisz