Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
63 dni # 62 - OP92CK
Rodzinna tragedia
Właściciel: iwonia1999
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-09-2019
Data utworzenia: 04-09-2019
Data opublikowania: 26-09-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 26-09-2019
35x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
46 odwiedzających
25 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

                                                                   keram58

W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego i z tej okazji chcemy Was zaprosić do prześledzenia jego przebiegu na kartkach kalendarza i podejmowania keszy związanych z wydarzeniami tamtych krwawych dni. Powstanie trwało 63 dni, ale my zaczynamy 5 dni przed jego wybuchem, a zakończymy kalendarium dwa dni po upadku Powstania. Ostatniego dnia skrzynki połączone zostaną w geościeżkę.

Kartki są opracowaniem własnym, a przy ich opracowaniu korzystano z materiałów: Kartki z kalendarza - Muzeum Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - Kalendarium Powstania, które opracował Pana Maciej Janaszek-Seydlitz a także wydawnictw Powstanie ’44 autor Norman Davies, Przewodnik po powstańczej Warszawie autor Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski.

Pomysłodawcą cyklu jest Elvis7, który podzielił się rok temu pomysłem podczas eventu na Bemowie.

Miejsca ukrycia poszczególnych skrzynek mają związek z wydarzeniami powstańczymi, lecz czasami będą odbiegać od miejsc opisanych na kartce.

Mieszkańcy Pragi zapewne znają to miejsce i pomnik, ale czy znają osoby którym jest on dedykowany? Ja pozwolę sobie w kilku słowach je przybliżyć.

Kpr. podchorąży Orest Fedorońko ps. „Fort”, żołnierz 1. plutonu ochrony Kwatery Głównej Sztabu Okręgu Warszawskiego AK. Zginał 1 sierpnia 1944 r. podczas walk z Niemcami na Pl. Dąbrowskiego.

Jego starszy brat, kpr. podchorąży Wiaczesław Fedorońko ps. „Sławek”, żołnierz 153 plutonu Zgrupowania „Gurt”. Zginął 18 sierpnia 1944 r. podczas ataku na restaurację „Żywiec” u zbiegu Al. Jerozolimskich 34/36 i ul. Marszałkowskiej 100. Pozostawił żonę i maleńka córeczkę, a druga córka urodziła się osiem miesięcy po jego śmierci.

Najstarszy z braci, Aleksander Fedorońko, absolwent Szkoły Chorążych Lotnictwa we wrześniu 1939 r. ewakuuje się przez Rumunię do Francji, gdzie służy w lotnictwie. Po upadku Francji trafił do Anglii, w stopniu podporucznika walczy w 300. Dywizjonie Bombowym „Ziemi Mazowieckiej”. Zginął podczas lotu bojowego w rejonie Mannheim w Niemczech 25 kwietnia 1944 r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Wszyscy trzej byli wychowankami Praskiego Gimnazjum im. Króla Władysława IV.

Ojciec trójki braci, ks. dziekan Szymon Fedorońko, naczelny kapelan wyznania prawosławny Wojska Polskiego, wzięty do niewoli w 1939 r. po agresji ZSRR na Polskę r. Zamordowany w Katyniu przez NKWD w 1940 r.

Pomnik dedykowany rodzinie Fedorońko usytuowany jest u zbiegu Al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej.

Skrzynkę dedykuję Ukraińcom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

To jak długo skrzynki przetrwają zależy od nas, tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie, a do tego obchodzimy się ze skrzynkami jakby to był nasz własny kesz, wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie, który może cieszyć oko.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kamień
Tablica
Znak
Jeśli musisz