Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
(PŚ54) Bonifacy Bałdyk - OP91Z9
Właściciel: Fortitudo007
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-08-2019
Data utworzenia: 11-08-2019
Data opublikowania: 15-08-2019
Ostatnio zmodyfikowano: 15-08-2019
80x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
89 odwiedzających
62 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: norbinorek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Bonifacy Bałdyk był uczestnikiem powstań śląskich, działaczem plebiscytowym i pierwszym burmistrzem Żor. Ze względu na jego zasługi i działalność na rzecz polskości Śląska, tuż przed wybuchem wojny Niemcy wpisali go na listę proskrypcyjną jako jednego z tysięcy Polaków przeznaczonych do likwidacji.

Urodził się 25 maja 1879 we wsi Kobierno w Wielkopolsce. Jako uczeń gimnazjum w Krotoszynie działał w Organizacji Młodzieży Narodowej. W Poznaniu otrzymał dyplom pomocnika aptekarskiego, następnie podjął studia farmaceutyczne w Berlinie, ale został relegowany za działalność polityczną.

W 1913 r. przybył do Żor na Górnym Śląsku, gdzie podjął pracę jako aptekarz, a następnie jako właściciel apteki. Od samego początku pobytu w Żorach zaangażował się w działalność narodową, społeczną i kulturalną, m.in. jako kierownik miejscowego chóru.

W grudniu 1918 r. uczestniczył w obradach polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu jako przedstawiciel Polaków z powiatu rybnickiego. Gdy na początku roku 1919 r. Niemcy w Żorach zorganizowali wiec, przedstawiając w sposób zafałszowany sprawę polską, wystąpił w jej obronie. Trafił za to na pół roku do więzienia w Brzegu.

W czasie plebiscytu w sprawie przyłączenia Śląska do Polski współpracował z Polskim Komitetem Plebiscytowym w Rybniku oraz kierował akcją plebiscytową w Żorach. Podczas III powstania śląskiego organizował zaopatrzenie w broń, żywność i środki opatrunkowe.

W latach 1922-1925 jako burmistrz był przewodniczącym komisarycznej Rady Miejskiej w Żorach. W 1926 r. wszedł w skład Rady Naczelnej Narodowego Związku Powstańców Śląskich i Byłych Żołnierzy. Pełnił też funkcję prezesa założonego w 1927 r. Banku Ludowego w Żorach. Dzięki jego staraniom wybudowano w mieście gimnazjum państwowe.

Zmarł 30 kwietnia 1940 r. w więzieniu w Strzelcach Opolskich. Odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta. Po śmierci został pochowany na cmentarzu w Żorach, ale kilka dni po pogrzebie jego ciało bojówkarze Hitlerjugend wyrzucili z grobowca, a w nim urządzili śmietnik. W 1952 roku ekshumowano je i na powrót złożono w odbudowanym grobowcu.

Dzisiaj po Bonifacym Bałdyku jest w Żorach m.in. ulica Bałdyka na Starym Mieście, a jedną z ławeczek na Rynku, nazwano jego nazwiskiem oraz zabytkowy domu przy ul. Szeptyckiego z tablicą upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Żorach.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Bonifacy Bałdyk
Tego drzewka szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 80x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria